Facebook Google+ Twitter

Słupsk. Dziś, 10 września, rusza 45. Festiwal Pianistyki Polskiej

Tylko godziny dzielą nas od inauguracji 45. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (10-16 września). Program tego najstarszego w Polsce święta pianistycznego zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Nie zabraknie w nim akcentów rocznicowych.

Stanisław Turczyk (z lewej) i Bogdan Kułakowski podczas konferencji prasowej przed 45 FPP w Słupsku. Fot. Ryszard K. Hetnarowicz / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz- Uczestników i melomanów na pewno ucieszy wiadomość, że będą mogli zasiąść na widowni w nowych fotelikach i pod nieprzeciekającym dachem - obwieścił podczas konferencji prasowej Jerzy Mazurek, zastępca dyrektora Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, w siedzibie której odbywają się festiwalowe koncerty. - Jestem przekonany, że te zmiany wpłyną na komfort tak wykonywania, jak i słuchania muzyki. Chcieliśmy zdążyć przed festiwalem i zdążyliśmy! - dodaje.

Prezentujący program artystyczny festiwalu Bogdan Kułakowski zwrócił uwagę na dwie rocznice, które w wyraźny sposób organizują tegoroczne koncerty. - Pierwszą z nich jest dwusetna rocznica urodzin Ferenca Liszta, natomiast drugą - osiemdziesiąte urodziny Krzysztofa Komedy - przypomniał.

- Wielkie dzieła węgierskiego kompozytora zabrzmią nie tylko na inaugurację festiwalu, jak również podczas prezentacji uczestników Estrady Młodych. Kompozycje Krzysztofa Komedy będą głównym punktem programu inaugurującego sezon artystyczny słupskich filharmoników, którzy zagrają z Triem Filipa Wojciechowskiego.

W pierwszej części tego koncertu, festiwalowej, usłyszymy muzykę innego niezwykłego kompozytora - Henryka Mikołaja Góreckiego. To też rodzaj okolicznościowego - bo w rok po śmierci - hołdu dla tego wielkiego artysty. Zresztą muzyka Góreckiego będzie obecna także w inne dni festiwalowe, a wykonywać ją będą między innymi Kaja i Justyna Danczowskie, czy Lutosławski Piano Duo. A jeśli już o wielkich kompozytorach mowa, to trudno nie zauważyć znaczącej obecności w programie festiwalu muzyki Maurice'a Ravela, która zakończy festiwalowe koncerty.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.