Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30505 miejsce

Słupsk: kosmiczna technologia w bibliotece

Nowoczesne komputery i skanery, 64-bitowe systemy operacyjne, technika blu-ray, terabajty danych... To nie centrum obliczeniowe lecz pracownia digitalizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Jedna z najnowocześniejszych w kraju.

Sławomir Żabicki przy skanerze dziełowym Della  / Fot. Ryszard K. HetnarowiczSławomir Żabicki, specjalista ds. digitalizacji w słupskiej MBP z dumą pokazuje swój sprzęt.
- Jeżeli Politechnika Poznańska nas nie wyprzedzi, będziemy pierwszymi w Polsce, którzy do archiwizacji danych wykorzystają system disc data oparty o technologię blu-ray. W tej chwili kończymy instalowanie oprzyrządowania i okablowania. Za kilka dni start! - emocjonuje się Żabicki. - Takie systemy pracują już w NASA, Boeingu, Lockheedzie czy wytwórni filmów Walta Disneya, a więc wszędzie tam, gdzie wartość archiwizowanych danych jest bezcenna.

Jak to możliwe, że w średniej wielkości mieście znalazły się takie urządzenia? To historia zaczynająca się od konsekwentnego - począwszy od lat osiemdziesiątych - wprowadzania komputeryzacji w bibliotece przez jej dyrektora Tadeusza Matyjaszka. Ta konsekwencja wiele lat później doprowadziła do powstania idei Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, która swym zasięgiem objęłaby całe Pomorze Środkowe. Idea szybko przerodziła się w programy z wnioskami o ministerialne granty, a te zyskiwały uznanie i przeobrażały się najpierw w pieniądze, a potem w nowoczesne oprzyrządowanie. W tej chwili w sieci Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej funkcjonują m.in. takie instytucje jak muzea w Słupsku, Koszalinie i Darłowie, oddziały i filie Archiwum Państwowego w Słupsku i Koszalinie, Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku no i, oczywiście, biblioteka. W kolejce czekają przedstawiciele kolejnych instytucji.

Rosnąca liczba danych i konieczność ich archiwizowania postawiła przed Żabickim kolejne zadanie - znalezienie bezpiecznego i trwałego systemu ich przechowywania.
- Już same skany schodzące ze skanera dziełowego - jedynego dopuszczonego przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych, a będącego również u nas - dawały pliki potężnych rozmiarów. Większość zawiera unikatowe wydawnictwa, bibliograficzne cymelia, z których korzystać mogą nie tylko koneserzy i specjaliści, ale i hobbyści. Naszym zamiarem stało się udostępnianie ich w pierwotnym stanie nie przez lat 10 czy 20, ale przynajmniej kilkadziesiąt. W trakcie analizowania bezpieczeństwa, trwałości, jakości i kosztów archiwizowania eliminowane były takie nośniki jak dyski, taśmy czy macierze. Wreszcie wybór padł na system disc data, oparty o technologię blu-ray. Po czterech latach użytkowania zaczyna on zarabiać na siebie. Program grantowy zyskał uznanie i pozwolił na zakup bardzo drogiego urządzenia wraz z oprogramowaniem - przybliżył drogę dochodzenia do celu S. Żabicki.

Kolejny numer Kreisblatta w trakcie cyfrowej obróbki / Fot. Ryszard K. HetnarowiczInstalacja dobiega końca, ale na tym nie koniec! Można być pierwszym w Polsce, ale wszystkie dane utracić w ciągu kilku sekund. Nie trzeba kataklizmu! Niekiedy wystarczy ludzka niefrasobliwość, błąd albo złośliwość przedmiotów martwych. Dlatego Żabicki już dąży do opracowania i wdrożenia takiego zabezpieczenia, jakie mają banki. Krótko mówiąc funkcjonowania systemu lustrzanego oddalonego od siebie przynajmniej o kilkadziesiąt kilometrów. A to jest możliwe dzięki współistnieniu w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej Słupska i Koszalina.
- I wcale nie tak to odległa melodia przyszłości - zapewnia.

A że zasoby cyfrowe BBC - na dobrą sprawę wciąż tworzone - budzą zainteresowanie, niech świadczy blisko 300 tys. odsłon w ciągu 10 miesięcy istnienia biblioteki w sieci. Zaglądają do niej z Yale University, uczelni niemieckich, francuskich i brytyjskich. A pierwsi byli... Nowozelandczycy z Auckland, którzy przetłumaczyli i wprowadzili do sieci angielską nazwę biblioteki. Informacji o Pomorzu Środkowym poszukują także przedstawiciele tak egzotycznych obszarów jak Malezja, Mikronezja, Kostaryka, Wyspy Bahama, Wietnam czy Butan.

- Jest dla kogo pracować i rozwijać dostępne zasoby. To niezły bodziec do myślenia i doskonalenia - przekonuje Sławomir Żabicki i kładzie na skaner kolejne wydanie chętnie czytanego Kreisblatta des Stolper Kreises, biuletynu informującego o aktualnych zarządzeniach władz, osobach poszukiwanych, cenach żywca czy jajek z początku XX wieku. Będzie po co zajrzeć do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej przez najbliższe... 100 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Technologie są ważne, ale mają jedną wadę, za szybko się zmieniają a każda zmiana generuje koszty oraz klopoty i to bardzo poważne. W przypadku tworzenia zasobów cyfrowych są to ogromne koszty, doświadczenie wielu bibliotek pokazuje, że czasem proste rozwiązania bywają bardziej efektywne. Trudno dziś odpowiedzieć sobie na pytanie która forma zabezpieczeń obiektów cyfrowych będzie dobra, sądzę, ze to jest zadanie dla narodowych magazynów danych a nie pojedynczych instytucji, bo nie będą one w stanie pokonać pewnych barier, jak przybędzie obiektów. Zarządzanie 1000 a milionem obiektów to są dwie różne sprawy. Przenoszenie obiektów na nowe nośniki (migracja) i nowe technologie (emulacja http://pl.wikipedia.org/wiki/Emulator) powinno się odbywać w dużo poważniejszej skali. Takie projekty opracowuje np. IBM.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, dziennikarz o tym nie zapomniał, ponieważ nie pisał artykułu o bibliotekach cyfrowych tylko o prekursorstwie w wdrażaniu określonej technologii archiwizowania i zabezpieczania danych. Pozostaję z całym szacunkiem dla innych cyfrowych zbiorów, chociaż sam... przedkładam ponad nie szelest kartek i zapach zadrukowanego papieru w mojej domowej, tradycyjnej bibliotece. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziennikarz zapomniał tylko dodać, że w Polsce mamy już 40 bibliotek cyfrowych http://fbc.pionier.net.pl/owoc/list-libs i wszystkie pracują ostro od 2002 roku, wyprodukowały ponad 283000 obiektów cyfrowych. Słupsk jest jednym z ośrodków, który dołączył niedawno do grupy, potrzebuje więc jeszcze trochę czasu na refleksję i dystans do swoich urządzeń. Trzymam kciuki za dziennikarstwo obywatelskie, które bardzo entuzjastycznie tytułuje nagłówki, ale jeszcze do oglądu rzeczywistej sytuacji mu daleko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.09.2009 08:48

Tak, zazdroszczę, ale ja się na tej wyspecjalizowanej technice, niestety, niewiele znam. 5+ :-)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisze Pan o rewolucji, a nie wyjaśnia na czym ta rewolucja polega. Dlaczego to, co macie w Słupsku jest takie kosmiczne? Stąd te moje pytania. Uważam, że brak wyjaśnienia kluczowych pojęć robi z tekstu właśnie publikacje specjalistyczną, bo tylko specjaliści są w stanie te terminy rozszyfrować.


Czy dobrze zatem rozszyfrowuje, że system digitalizacji "disc data oparty o technologię blu-ray", polega na skanowaniu książek (robieniu im zdjęć - stąd słowo digital), a później nagrywanie ich na płyty blu-ray, podobne do dvd. Jedna taka płyta mieści nawet do 200 GB danych.

???

- Czy i jak przeciętny Kowalski będzie z tych danych mógł skorzystać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może i tak, Panie Tomaszu! Chociaż nie było moją intencją pisanie tekstu specjalistycznego, fachowego. Podejrzewam, że dociekliwszy, zainteresowany czytelnik znajdzie bez problemu wyjaśnienie tych terminów. Na wszelki wypadek jednak, idąc za Pańską radą, zamieszczę chociaż blu-ray http://pl.wikipedia.org/wiki/Blu-ray

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż? Niedostatki własnego oprzyrządowania trzeba kwitować radością z... dumy posiadania u innych!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Sławomir Żabicki, specjalista ds. digitalizacji w słupskiej MBP z dumą pokazuje swój sprzęt. "

ubawilem sie czytajac to zdanie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ryszardzie, co to jest: blu-ray (nie pytam o pisownie), digitalizacja, system disc data? Warto uzupełnić tekst przynajmniej o linki do Wikipedii. Nie wszyscy są zorientowani w najnowszych technologiach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i jak tu ze Slupska dumnym nie byc, co?
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.