Facebook Google+ Twitter

Słupsk. Kto zapłaci za oświetlenie obwodnicy? Spór gminy z GDDKiA trwa

Spór gminy Słupsk z GDDKiA o to, kto ma ponosić koszty oświetlenia obwodnicy, która przebiega przez jej teren, trafił do sądu. Gmina wygrała. Ale sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

W zeszłym roku gmina Słupsk miała poważne problemy natury prawnej w związku z oświetleniem dróg gminnych. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego. Jai podaje slupsk.naszemiasto.pl, w październiku Sąd Rejonowy w Słupsku wydał wyrok, iż "samorząd jest zobowiązany do ponoszenia kosztów oświetlenie dróg gminnych i tych, których jest zarządcą". Droga, o której mowa to obwodnica, jest więc drogą krajową zarządzaną nie przez samorząd gminy, lecz przez GDDKiA i to właśnie na tym zarządcy spoczywa obowiązek regulowania należności za prąd. Tak też uważał od początku wójt gminy Mariusz Chmiel.

Wójt cały czas był zdania, że samorząd nie powinien ponosić kosztów oświetlenia obwodnicy. Po wyroku czekał ustawowo na jego uprawomocnienie i oczywiście na to jaki ruch wykona w tej sytuacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: czy od wyroku się odwoła, czy nie. A, jeśli wyrok się uprawomocni to będzie to zielone światło dla innych samorządów, że za tego typu drogi nie muszą płacić – mówi wójt.

Wkrótce po wyroku sądu pierwszej instancji, rzecznik GDDKiA poinformował, że będzie od niego odwołanie. Podkreślił, że dyrekcja firmy nie zgadza się z wyrokiem sądu i zresztą – zdaniem rzecznika - bez względu na to, na czyją korzyść zapadłby wyrok, odwołanie byłoby nieuniknione. Spór sądowy o oświetlenie obwodnicy słupskiej w październiku 2011 roku nie ucichł. GDDKiA złożyła odwołanie.

Sprawa nie dała długo na siebie czekać. 13 stycznia 2012 roku
naszemiasto.pl, powołując się na Radio Gdańsk podaje, że Sąd Okręgowy w Słupsku postanowił zasięgnąć opinii w tej sprawie Sądu Najwyższego. Chodzi o to, że sąd słupski ma wątpliwość jak powinien interpretować przepis prawa energetycznego o oświetleniu dróg krajowych i autostrad.

W uzasadnieniu wystąpienia do Sądu Najwyższego, sędzia Andrzej Jastrzębski zwrócił uwagę na przepis prawa energetycznego, który nie jest jednoznaczny, a jego zdaniem wyrok w sprawie oświetlenia słupskiej obwodnicy, "może mieć duże znaczenia przy rozpatrywaniu innych tego typu sporów". Przypomnijmy, iż władze gminy Słupsk, od początku sporu o oświetlenie obwodnicy podkreślają niezmiennie, że według nich gmina nie może ponosić kosztów oświetlenia drogi, której nie jest ani właścicielem, ani administratorem. Zainteresowane strony czekają na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.