Facebook Google+ Twitter

Słupsk ma swój dollar! Inauguracja hanzeatyckich monet

Słupsk ma swój dollar! Mennica Polska, w porozumieniu z władzami miasta i Niue Island, wybiła monetę kolekcjonerską. Inauguruje ona kolekcjonerską serię „Miasta Hanzeatyckie”. Pod słupską Basztą Czarownic odbyła się jej premiera.

Prezes Tadeusz Steckiewicz (z lewej) i prezydent Maciej Kobyliński prezentują kolekcjonerską monetę. / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz- Cieszę się, że właśnie Słupsk inauguruje tę unikalną edycję – mówił Maciej Kobyliński, prezydent miasta podczas uroczystej prezentacji monety. - Prowadziliśmy długie rozmowy z prezesem Steckiewiczem, by stało się to możliwe w szczególnym dla nas roku, bo w jubileuszu 745-lecia lokacji i 700-lecia relokacji Słupska. I dzisiaj ta wspólna idea się urzeczywistniła.

- Nasza mennica należy do trzech największych na świecie, a od kilku lat produkuje monety dla zagranicznych emitentów – dodał Tadeusz Steckiewicz, prezes Mennicy Polskiej. - Tym razem, dzięki monecie wydanej z emitentem Niue Island, włączyliśmy się w uroczystości związane z obchodami rocznicy nadania praw miejskich Słupskowi.

Słupsk przystąpił do ligi hanzeatyckiej w 1382 roku. Miało to miejsce podczas zjazdu przedstawicieli miast hanzeatyckich w Strzałowie (obecnie Stralsund). Samą ligę tworzyło w okresie jej największego rozkwitu blisko 160 miast. Z założenia miał to być związek miast nadbałtyckich i pobrzeża Morza Północnego, ale przystąpiły do niego także Nowogród Wielki w Rosji, Kolonia w Niemczech, a w Polsce chociażby Wrocław czy Toruń. Ambicją Awers monety / Fot. Materiały prasoweśredniowiecznych miast parających się handlem była przynależność do Hanzy, która – pod przewodnictwem Lubeki – tworzyła szeroki system poparcia i ułatwień w dotarciu do największych rynków zbytu. Słupsk, poprzez należącą do niego w tym czasie Ustkę, eksportował przede wszystkim drewno, smołę, potaż i beczki, które to produkty trafiały do odbiorców w Szwecji, Danii i krajach niemieckich.Rewers monety / Fot. Materiały prasowe

- Dlatego wszystkie monety z tej serii będą miały wspólny awers z elementami symbolicznie nawiązującymi do Hanzy – wyjaśniała Barbara Jaroszek, dyrektor handlu krajowego Mennicy Polskiej. - Rewersy natomiast przedstawiać będą elementy charakterystyczne dla każdego miasta. W przypadku Słupska są to Zamek Książąt Pomorskich, Baszta Czarownic i herb. Na rewersie znalazły się także beczki i sągi drewna, którymi Słupsk handlował. Moneta wykonana jest ze srebra Ag 925 w nakładzie ośmiu tysięcy egzemplarzy. Dla porównania powiem, że polskie monety kolekcjonerskie mają nakład do stu tysięcy, a ta będzie kolportowana na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Jacku :)
Ważne jest, że to pierwsza moneta z serii "Miasta Hanzeatyckie".

Zapalonym numizmatykiem, jak Jacek, co prawda nie jestem, ale jestem pasjonatką poznawania wszystkiego, o czym nie wiem.
Dlatego, podobnie jak Jacek, uważam artykuł za niezwykle ciekawy.
Pozdrawiam dobranocką Wszystkich Sympatycznych Adwersarzy dysputy komentarzami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.06.2010 22:43

Ani dolar, ani uczestnicy...

Ważna jest moneta... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

........ dolar w tym wszystkim chyba jest najmniej ważny- ważni byli uczestnicy tego spotkania

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.06.2010 22:10

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może tak... Gdyby ten dollar wykazał więcej rzeczownikowej żywotności...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.06.2010 21:46

"Dollar", czy "dolar"... :) Ok, to może drażnić. Również użyłbym polskiej formy: "Słupsk ma swojego (lepiej: własnego) dolara! "
To jednak drugorzędne.

Artykuł niezwykle ciekawy. Dla mnie z dwóch powodów... Nie wiedziałem, ze Słupsk był członkiem Hanzy i jestem zapalonym numizmatykiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda! Ta amerykanizacja w państwach stowarzyszonych z Nową Zelandią jest zatrważająca!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ech ta amerykanizacja szkoda gadać ,,DOLLAR" ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.