Facebook Google+ Twitter

Słupsk pełen dzieł Witkacego

Za dwa dni przypada 70. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza. Z tej okazji w Słupsku rozpocznie się jutro sesja naukowa, a Nowy Teatr zaprezentuje premierę "Witkacy: jest 20 do Xtej". W Teatrze Rondo Witkacy po raz kolejny trafi "pod strzechy".

 / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz- Słupsk wyrasta na centrum obchodów Witkacowskich rocznic. Ale nie ma w tym nic dziwnego, jeżeli zważy się na to, że właśnie w naszym muzeum jest największa kolekcja portretów tego kontrowersyjnego twórcy - mówi Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. - Przygotowana przez nas międzynarodowa konferencja naukowa będzie znaczącym akcentem tegorocznych światowych obchodów. Przewidujemy również druk materiałów z tej sesji. Podobnie jak z trzech poprzednich, które odbywają się regularnie co 5 lat, w rocznicę śmierci Witkacego.

Sesja rozpocznie się w Zamku Książąt Pomorskich jutro (17 bm.) o godz. 10. Jej opiekunem naukowym jest znakomity witkacolog Janusz Degler. W trakcie trzydniowych spotkań w Zamku uczestnicy będą mogli nie tylko zapoznać się z tematycznymi referatami i dyskutować o nich, lecz i obejrzeć filmy o Witkacym oraz spektakl zbudowany w oparciu o jego teksty. Dostępna będzie stała wystawa muzealna dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, a dodatkowo wyeksponowane zostaną archiwalia związane z jego życiem i twórczością.  / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz

Galeria Studio Warszawa / Fot. Andrzej Rybczyński PAPImprezą towarzyszącą, istotną w obchodach rocznicowych, będzie spektakl "Witkacy: jest 20 do Xtej" słupskiego Nowego Teatru. Andrzej Maria Marczewski, reżyser i autor scenariusza, wyprowadził to przedstawienie poza tradycyjną scenę i zlokalizował w zabytkowym spichlerzu przy ul. Szarych Szeregów. Oprawę scenograficzną unikatowych wnętrz przygotował Tadeusz Smolicki a zabrzmi w nich - częściowo na żywo - muzyka Jana Dyjaka. Premiera ta będzie symbolicznym aktem przyjęcia przez słupski teatr imienia Witkacego, nadanego przez Radę Miasta podczas wiosennej sesji.

Konferencja witkacowska będzie także miejscem inauguracji XII Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacy pod strzechy (http://www.rondo.sok.slupsk.pl/), który odbywał się będzie w Teatrze Rondo. Prezentacje konkursowe potrwają dwa dni (17-18 bm), a rozstrzygnięcie ogłoszone zostanie w sobotę o godz. 12. przez "jurora ekscentrycznego" Bartosza Zaczykiewicza, dyrektora Teatru Studio im. S. I. Witkiewicza w Warszawie. Spektakl tego teatru zatytułowany "Obrock" - w wykonaniu Ireny Jun i Jarosława Gajewskiego - będzie niewątpliwą atrakcją nie tylko dla uczestników konkursu. Niestety, rozpocznie się on w piątek o godz. 20, a więc na nieco ponad półtorej godziny przed premierą Nowego Teatru.

Miłośników twórczości i osobowości Witkacego czekają więc trzy intensywne dni. Będzie czas na dywagacje naukowców, podziwianie spektakli teatralnych, konkursowych interpretacji i muzealnych ekspozycji, a po ich zakończeniu na późnowieczorne rozmowy. Oczywiście w witkacowskiej formie.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: http://www.muzeum.slupsk.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.09.2009 11:19

I tutaj pojawia się wartość w24, jako portalu o znaczeniu ogólnopolskim, bo do tych informacji z pewnością bym nie dotarła gdyby nie zamieszczony materiał w dziale kultura Pana Ryszarda K. Hetnarowicza "Słupsk pełen dzieł Witkacego"

Witam Panie Ryszardzie:) z zainteresowaniem przeczytałam Pana artykuł o obchodach związanych z rocznicą S.I .Witkiewicza w Słupsku.
Zbiory Witkacego w muzeum Słupsku, cóż od lat zakopiańczycy, a w szczególności Muzeum Tatrzańskie "zazdrości" Muzeum w Słupskui Kolekcji dzieł Witkacego. Choć, w ostatnich latach zbiory zakopiańskie też się wzbogaciły:

(2006-09-26)
"W willi "Koliba" prezentowana jest nowa kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, obejmująca 18 portretów pastelowych z lat 1920 - 1935, 2 pejzaże olejne, które w przybliżeniu można datować na około 1905 r., i 4 rysunki z lat 1929-1933. Ten znaczny ilościowo zespół, o dużej wartości artystycznej i historycznej, w istotny sposób wzbogacił kolekcję "witkacjanów" w muzealnych zbiorach, chociaż ciągle jeszcze nie odpowiada ona w pełni pozycji, jaką zajmuje twórczość plastyczna Witkiewicza w sztuce polskiej. Stworzenie reprezentatywnej kolekcji twórczości plastycznej tego artysty, który - z niewielkimi przerwami - spędził w Zakopanem całe swoje życie, pozostaje jednym z priorytetów rozwojowych działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego.(...)"
Tekst: Wojciech Szatkowski
Źródło: www.muzeumtatrzanskie.com.pl

Naturalnie kolekcje Słupska Znam:))) Co do oryginałów obrazów Witkacego to i mieszkańcy Warszawy na wiosnę mieli okazję ogładzać jego dzieła w ramach wystawy "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" na Zamku Królewskim w Warszawie, wiosna 2009.

Bo jakież było moje było zdziwienie gdy na wystawie "Dwudziestolecie" gdzie pojechałam w poszukiwaniu projektów fantastycznego scenografa K. Pronaszko,i w kolejnej sali wystawowej spotkałam "Witkacego" w oryginale. Bo znalazło się tam miejsce dla "międzywojennego fenomenu Zakopanego" w przełożeniu na tworzących tam artystów.

Pozdrowienia dla Słupska z Krakowa/Zakopanego
Elżbieta Samek-Czapla

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten Słupsk co parę lat tak głośno krzyczy o Witkacym. Ja nigdy nie mam w tym okresie czasu by tam pojechać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.09.2009 16:23

Zupełnie, ale to zupełnie nie wiedziałem, że Słupsk jest tak "bogaty w kulturę". Dzięki szczere za wiadomości! 5+ Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.