Facebook Google+ Twitter

Słupsk wspiera przedsiębiorcze kobiety

20 kobiet z powiatów słupskiego, bytowskiego i sławieńskiego zakwalifikowało się do projektu "EWKA – Europejskie Wsparcie Kobiet Aktywnych", który został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Inicjatywa „Integracja i reintegracja zawodowa kobiet” została zrealizowana przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku. Projekt był skierowany do kobiet powyżej 25 roku życia, które są bezrobotne i mieszkają na terenie powiatu słupskiego, bytowskiego i sławieńskiego. Wszystkie kandydatki musiały wykazywać chęć założenia własnej działalności gospodarczej.

Do programu zostało zakwalifikowanych 20 kobiet. Zostały one przeszkolone w zakresie zakładania własnej działalności gospodarczej. Cykl siedmiu modułów szkoleniowych (każdy trwał dwa dni), obejmował zakres treningu motywacyjnego, podstaw obsługi klienta, elementów prawnych i formalnych aspektów zakładania firmy. Ponadto uczestniczki poznawały możliwości jakie daje stosowanie marketingu w działaniu firmy, zapoznawały się z obsługą komputera. Przeprowadzono szkolenie dotyczące pozyskiwania środków na prowadzenie działalności gospodarczej. Każda z uczestniczek pisała pod okiem specjalistów biznes plan swojej przyszłej firmy.

Uczestniczki projektu "EWKA – Europejskie Wsparcie Kobiet Aktywnych" mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji z wybranego przez siebie zagadnienia. Spośród powstałych podczas kursu biznes planów, komisja powołana przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. dokonała wyboru. Wyselekcjonowano 10 najlepiej napisanych i najciekawszych pomysłów na działalność gospodarczą.

Pani Danuta Barcikowska, dzięki dotacji spełniła swoje marzenie o gospodarstwie agroturystycznym. Inna z uczestniczek, Elżbieta Bonat, uruchomiła firmę zajmująca się kolportażem lokalnym gazet i ulotek na terenie powiatu słupskiego, sławieńskiego i koszalińskiego. Katarzyna Czapnik otworzy la salon kosmetyczny, który specjalizuje się w pielęgnacji stóp. Anna Dylewska, specjalistka od projektowania ogrodów, otworzyła własną pracownię, a Anna Felińska karmi mieszkańców Słupska swoim firmowym kebabem. Jadwiga Matysiak inspirację na własną firmę znalazła w kamieniach naturalnych i bursztynie. Jej firma "Libra" specjalizuje się w tworzeniu unikalnej biżuterii z tych surowców. Barbara Pukalska swoje marzenie o pracowni tkackiej powiązała z ekologią. Firma znalazła swoją siedzibę na terenie Sowińskiego Parku Narodowego, gdzie powstają ręcznie tkane dywany, a także prowadzone są zajęcia dydaktyczne a nawet jest możliwość przenocowania. Inicjatywy Doroty Roguszczak i Ewy Ślewy dotyczą edukacji i korepetycji. Ostatnia finalistka otworzyła second hand z markową odzieżą na Zatorzu, jednym z największych osiedli Słupska.

Laureatki otrzymały jednorazową dotacją inwestycyjną na rozwój firmy, która wynosiła 11.152,70 zł. Wkrótce po zarejestrowaniu dziesięciu nowych mikroprzedsiębiorstw, wpłacono i rozliczono jednorazowe dotacje. Kolejnym krokiem było opracowanie broszury, która promowała nowe firmy. Opisano w nich rodzaj prowadzonej działalności, adres firmy, zakres usług lub oferowane produkty. Została ona rozesłana do wielu ważnych instytucji województwa pomorskiego. Jest to jeden z elementów promocji firm, które nigdy by nie powstały gdyby nie inicjatywa „EWKA”.

Więcej informacji w biuletynie EWKI.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.