Facebook Google+ Twitter

Słupsk. XV Komeda Jazz Festival

Wczoraj (12 bm.) rozpoczął się w Słupsku XV Komeda Jazz Festival. To jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie kulturalne wzbogacone zostało Konkursem kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy, niepowtarzalnym nie tylko w kraju, ale i na świecie.

Dagna Sadkowska, Piotr Nowicki i Michał Górczyński / Fot. Ryszard K. HetnarowiczInicjatorem Komedowskiego festiwalu jest Leszek Kułakowski, kompozytor, instrumentalista i aranżer jazzowy, mieszkający i tworzący w Słupsku. To przede wszystkim dzięki jego kontaktom, w listopadowe dni na estradach Słupska mogły gościć osobowości muzyczne takiego formatu jak: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Zbigniew Namysłowski, a więc niegdyś współpracujący i grający z Krzysztofem Komedą.

Festiwalowa publiczność miała okazję podziwiać plejadę następców gwiazd polskiej jazzowej estrady – od Szukały, Żądło i Wojtasika po Śmietanę, Stryszowskiego, Możdżera i Skoliasa. Nie brakowało również artystów światowej sławy, jak chociażby bluesmana Keith’a Dunne’a, perkusisty Steve’a Grover’a, gitarzysty Andy Manndorffa, trębacza Eddie’go Henderson’a, pianistów Bobo Stensona i Petera Beetsa czy zespołu „The Schulldogs” Eda Schullera.

Paweł Nowicki / Fot. Ryszard K. HetnarowiczTegoroczny Komeda Jazz Festival też ma kim oczarować publiczność. Takie osobowości jazzu jak: Adam Makowicz, Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Carla Bley czy Larry Coryell z całą pewnością dostarczą niecodziennych przeżyć i pozostawią niezapomniane wrażenia. Tym bardziej, że – jak przystało na patrona festiwalu – muzyka Krzysztofa Komedy będzie głównym punktem programu przygotowanego pod kątem uczczenia 40-lecia śmierci tego genialnego kompozytora. Niewątpliwą atrakcją będzie również wystawa prac znakomitego fotografika Marka Karewicza.

Wieczór inauguracyjny zorganizowany został w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Festiwalowa publiczność miała okazję wysłuchać koncertu zespołu Kwartludium, znajdującego się w europejskiej czołówce wykonawców muzyki najnowszej. Dźwiękowe przestrzenie, budowane nowoczesnymi brzmieniami skrzypiec Dagny Sadkowskiej, klarnetu i karnetu basowego Michała Górczyńskiego, instrumentów perkusyjnych Pawła Nowickiego oraz fortepianu Piotra Nowickiego przywoływały skojarzenia z rozpoznawalną codziennością, której najczęściej nie odbiera się jak muzyki. Tętni jednak głosami i barwami dźwiękowymi, które pozostają w nierozerwalnym związku z wzajemnym przenikaniem się cywilizacji i natury. Na niewątpliwy podziw zasługiwały sprawność techniczna instrumentalistów i ich doskonałe koncertowe porozumienie. Po koncercie, w restauracji mieszczącej się w zamkowych podziemiach otwarta została wystawa plakatów Komeda Jazz Festival.

Wystawa plakatów Komeda Jazz Festival / Fot. Ryszard K. HetnarowiczDzisiaj na estradzie Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku odbędzie się
wręczenie nagród laureatom Konkursu Kompozytorskiego im. K. Komedy, a tuż po nim zabrzmi muzyka Komedy, dzięki Miśkiewicz/Majewski Quintet oraz Marii Sadowskiej. XV Komeda Jazz Festival potrwa do 15 listopada, a jego zakończenie przewidziane jest w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Więcej na temat słupskiego święta jazzu i Krzysztofa Komedy można przeczytać na stronie komedajazzfestival.slupsk.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.11.2009 19:26

Brawo. Świetny festiwal, świetny tekst !!
pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.11.2009 16:50

no, no, no, ciekawe, bardzo ciekawe! Dzięki! *5 naturalnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.11.2009 16:46

A to mi się serce uradowało! Wszystko, dosłownie wszystko co tyczy Krzysia Komedy i Marka Hłaski jest mi najdroższe! Cudowny jest ten Słupsk, no...... i Twoje teksty! zawsze na 5* Pozdrawiam serdecznie, Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.