Facebook Google+ Twitter

Słupskie urodziny Schaeffera

„Schaefferiada” na słupskiej scenie odbywa się po raz szósty. Organizatorem przeglądu twórczości Bogusława Schaeffera, znakomitego krakowskiego kompozytora, muzykologa, dramaturga i grafika jest Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku.

W roku osiemdziesiątych urodzin tego twórcy, słupski przegląd nabiera szczególnego charakteru. Jest nie tylko wyrazem hołdu dla wszechstronności patrona przeglądu, ale i kolejnym etapem popularyzowania jego twórczości. A od pierwszej edycji "Schaefferiady" (w 2000 r.) słupscy filharmonicy popularyzują muzykę kompozytora, a i on docenił te starania. Specjalnie dla słupskiej orkiestry zostały skomponowane "Koncert na harfę", który - z towarzyszeniem filharmoników - wykonała Anna Sikorzak-Olek oraz "Koncert na trzech perkusistów" z udziałem instrumentalistów Sinfonia Baltica Joanny Bułło i Wiesława Helińskiego oraz współpracującego z nią Pawła Kary.

 / Fot. Nowy Teatr ZabrzeW najbliższą niedzielę (22 listopada) o godz. 17 tegoroczną "Schaefferiadę" rozpocznie wieczór teatralno-filmowy, który otworzy pokaz 25-minutowego filmu zatytułowanego „Prywatny scenariusz Bogusława Schaeffera” w reżyserii Maliny Malinowskiej – Wollen). Po przerwie na scenie zagości spektakl autorstwa (także muzyki) B. Schaeffera „Tutam”, przygotowany przez Teatr Nowy w Zabrzu. Gościnnie gra w nim Renata Dancewicz, a partneruje jej Zbigniew Stryj. Reżyserem przedstawienia jest Krzysztof Prus, a autorem scenografii Marek Mikulski. Bywalcy teatralni będą mieli okazję porównać te kreacje aktorskie ze stworzonymi przez Joannę Żółkowską i Janusza Gajosa na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego.

Następnego dnia o godz. 18 rozpocznie się wieczór muzyczno-teatralny, który zainauguruje koncert wibrafonisty Leszka Lorenta. Pierwotnie miała wystąpić perkusyjna grupa Sixen z Warszawy. Niestety, w wyniku wypadku samochodowego ucierpieli niektórzy muzycy, ale jej lider zdecydował się na występ. Wykona on dwie kompozycje patrona przeglądu: „Konstrukcje na wibrafon solo” i „Ciclo na wibrafon solo” oraz utwór Dariusza Przybylskiego, dedykowany Schaefferowi, zatytułowany „Fleurs sur une cheminee aux Clayes”.

W drugiej części poniedziałkowego wieczoru twórczość Bogusława Schaeffera zaprezentowana zostanie w „Próbach”, spektaklu Teatru Mikołaja Grabowskiego w Krakowie. Reżyserem i autorem opracowania tekstu jest M. Grabowski, a na scenie wystąpią – poza reżyserem – Iwona Bielska, Elżbieta Bielska-Graczyk, Grzegorz Matysik i Tomasz Międzik.

Nie od rzeczy będzie dodać, że tegoroczną "Schaefferiadę" zorganizowano z pomocą finansową Gminy Miejskiej Słupsk i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.