Facebook Google+ Twitter

"Służące", czyli historia o kolorowych paniach domu

Czy jeżeli we współczesnym kinie coś nie spełnia norm kina mainstreamowego, to nie jest godne polecania? Nie. Dowodem na to są "Służące", które od niedawna możemy oglądać w naszych kinach. Bez fajerwerków i napięć, ale za to z klasą.

 / Fot. Materiały prasoweFilm Tate Taylora opowiada o służących, czarnoskórych paniach, które pracują w domach białych rodzin. Tłem do wydarzeń przedstawionych w filmie są lata 60. w Ameryce, gdzie panuje segregacja rasowa. Kolorowi, mimo że żyją razem z białymi, są od nich odseparowani. Zamożne rodziny decydują się często na kosztowne wybudowanie dodatkowej toalety, specjalnie dla służby. "Kolorowi" to określenie, które pada w filmie, bo klasyfikuje ono członków ówczesnego społeczeństwa.

Sytuacje są poważne, ale i (z perspektywy czasu) odrobinę komiczne. "Służące" to historia kilku kobiet, które pracują ciężko, więcej czasu poświęcają obcym dzieciom niż rodzice tych dzieci; zaprzyjaźniają się z nimi, bo nierzadko pracują w jednym domu przez kilka(dziesiąt) lat. Jednak tak, jak długo pracują, tak i szybko mogą te prace tracić - wystarczy zaginiona srebrna łyżeczka czy odpowiedź na pytanie w sposób nieodpowiedni. Jednak wśród tych białych niedobrych gospodyń znajduje się jedna dobra dusza, Eugenia, która wychowywana przez kilkadziesiąt lat przez ulubioną czarnoskórą służącą, postanawia odmienić zły los Pomocy. Pisze zatem książkę, w której zawiera punkt widzenia gospodyń. To nie będzie książka, która przejdzie niezauważona. Po jej publikacji życie bohaterów i mieszkańców miasteczka w Missisipi zmieni się, a służące w końcu poczują się wyzwolonymi psychicznie istotami.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Każdy jest inny i ma inne gusta, w tym także filmowe, dlatego przyjmuję tę opinię, mając jednak w zanadrzu swoją. Film jest poprawny, co nie oznacza, że nudny i niewarty obejrzenia;) Tak myślę;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słaby, politycznie poprawny film...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.