Facebook Google+ Twitter

Służba więzienna obchodzi 90-lecie powstania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-11 17:21

Służba więzienna obchodzi 90-lecie powstania. Z tej okazji na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości. Dyrektor generalny służby więziennej - generał Paweł Nasiłowski - mianował na wyższe stopnie służbowe kilkunastu zasłużonych funkcjonariuszy.

Szef służby - w okolicznościowym przemówieniu - podkreślił, że współczesna formacja to dobrze wykształceni i wyszkoleni funkcjonariusze. Generał Nasiłowski powiedział, że obecnie w więzieniach i aresztach śledczych pracuje 28 tysięcy osób, z czego prawie 40 procent to osoby z wyższym wykształceniem.

Szef służby więziennej zaznaczył również, że służba - jako jedna z nielicznych formacji w kraju - zatrudnia dużo kobiet. Dwadzieścia procent ogółu funkcjonariuszy to panie.

Obecny na uroczystościach Krzysztof Kwiatkowski - wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za służbę więzienną - podkreślił, że formacja ta będzie wkrótce działać na nowych zasadach. Rząd przyjął bowiem projekt nowej ustawy o więziennictwie.

Minister Kwiatkowski przy tej okazji poinformował, że lada dzień wejdzie w życie rozporządzenie do kodeksu karnego o instalowaniu w celach dla szczególnie niebezpiecznych więźniów monitoringu.
Minister Kwiatkowski jest przekonany, że monitoring pozwoli w przyszłości uniknąć podejrzeń wobec funkcjonariuszy jeśli w takiej celi dojdzie do samobójstwa lub próby odebrania sobie życia przez osadzonego.

Poprzedni minister sprawiedliwości - Zbigniew Ćwiąkalski - odszedł z urzędu po tym, jak w celi powiesił się skazany na dożywicie Robert Pazik - trzeci z zabójców biznesmena Krzysztofa Olewnika.
Pierwszymi aktami prawnymi, które ustalały zasady działania więzień w okresie międzywojennym były dekrety podpisane w dniach 7-8 lutego 1919 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Były to jedne z pierwszych aktów prawnych normalizujących funkcjonowanie służb państwowych w odrodzonej Polsce i obowiązywały przez 10 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.