Facebook Google+ Twitter

Służba zdrowia na Śląsku: dziś rozmowy ostatniej szansy

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-06-22 08:20

Dziś do Katowic przeniesie się praktycznie cały resort zdrowia z ministrem Religą na czele.

Minister Zbigniew Religa przyjeżdża do Katowic, by prosić strajkujących pracowników ochrony zdrowia o zawieszenie protestu. Jeśli dzisiejsze rozmowy nie przyniosą rezultatu jutro w regionie rozpocznie się bezterminowy strajk generalny, niezwykle uciążliwy dla pacjentów.

Lekarze żądają podniesienia pensji od zaraz, zaś otrzymanie ich jest warunkiem zawieszenia protestu. Rząd gwarantuje pieniądze dopiero od października.

- Jeśli minister Religa da organom założycielskim sygnał, że mają znaleźć środki, a my dostaniemy takie gwarancje od pracodawców to zastanowimy się nad zawieszeniem protestu do 30 września - obiecuje dr Maciej Niwiński, szef oddziału śląskiego OZZL. - To minister jest inicjatorem tego spotkania i to on ma karty w rękach. My czekamy na propozycje. Nasze postulaty przekazaliśmy do ministerstwa w ubiegły piątek.

Tajny plan

Niestety karty w rękach ministra nie są wiele warte, bo zgodnie z obowiązującym prawem minister nie może nic nakazać właścicielom szpitali. Może jedynie apelować i prosić o pomoc. Sam dał jasno do zrozumienia, że w tym roku w skali kraju na podwyżki rząd może przeznaczyć tylko 1 mld złotych, zaś w 2007 roku 4 mld zł.

- W całym kraju porozumienia płacowe są podpisywane. Nie rozumiem, czemu w naszym województwie jest to niemożliwe - pyta Ewa Fica szefowa sekretariatu zdrowia NSZZ "Solidarność".

Co stanie się jeśli spotkanie zakończy się fiaskiem? - Mamy opracowany plan, ale go nie zdradzimy - mówi Fica.

Agata Pustułka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.