Facebook Google+ Twitter

Służba zdrowia według Baracka Obamy

Kolejnym tematem, któremu przyjrzymy się w ramach poznawania planu działania nowego prezydenta USA będzie ochrona zdrowia. To temat gorący nie tylko w Polsce, ale również za Atlantykiem.

 / Fot. Wikipedia Public DomainPodstawowym problemem, który dostrzega Barack Obama jest aż 47 milionów Amerykanów pozostających bez jakiegokolwiek ubezpieczenia zdrowotnego. Demokrata zwraca również uwagę na gwałtownie (cztery razy szybciej niż płace) rosnące ceny w tej dziedzinie. Domaga się także zwiększenia środków z ubezpieczeń na profilaktykę i publiczną służbę zdrowia. Dzisiaj przeznacza się na ten cel jedynie cztery centy z każdego "zdrowotnego" dolara.

Senator z Illinois chce osiągnąć przede wszystkim dwie rzeczy: uchwalić jak najszybciej program powszechnej i łatwo dostępnej opieki zdrowotnej oraz ograniczyć wydatki amerykańskiej rodziny w tym zakresie, redukując je o 2,5 tys. dolarów rocznie.

Zmiana funkcjonowania sytemu opieki zdrowotnej

Obecnie w Stanach Zjednoczonych istnieją dwa podstawowe programy ochrony zdrowia. Pierwszy z nich - Medicaid - jest realizowany z poziomu stanu i obejmuje najbiedniejszych. Jednak w praktyce ubodzy obywatele wcale nie zawsze są ubezpieczeni przez Medicaid. Co więcej, szacuje się, że około 60 proc. Amerykanów nie podlega tej inicjatywie.

Drugim programem jest tzw. SCHIP. W jego zasięgu znajdują się rodziny z dziećmi – zbyt bogate na Medicaid, ale wciąż z niskimi zarobkami. Jednak i to rozwiązanie nie spełnia do końca swojego przeznaczenia, wiele dzieci (ok. 9 mln) pozostaje nieubezpieczonych.

Barack Obama chce przede wszystkim wspomóc rodziny znajdujące się w próżni pomiędzy progami zarobków w Medicaid i SCHIP a wysokimi cenami dyktowanymi przez prywatne firmy. Każdy będzie mógł liczyć na pomoc finansową – obojętnie czy chodzi o fundusz państwowy czy prywatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.