Facebook Google+ Twitter

Służby specjalne PRL utrudniały śledztwo ws. zamachu na papieża?

Dezinformacja, a nie śledztwo w sprawie - zdaniem prokuratorów z IPN-u działania polskiego wywiadu i kontrwywiadu po zamachu na Jana Pawła II nie miały na celu ustalenia kulisów spisku, lecz ucięcie sowieckiego wątku śledztwa.

Jan Paweł II na pl. Św. Piotra w Rzymie - fot. ilustracyjna / Fot. Radomił Binek, lic. GNU 1.2W piątek przypada 30. rocznica zamachu na Jana Pawła II; do ataku doszło 13 maja 1981 roku. W związku z rocznicą serwis tvn24.pl przypomina o tzw. bułgarskim śladzie i sowieckim wątku śledztwa, pominiętym przez włoskich prokuratorów.

Czytaj też: W piątek 30. rocznica zamachu na Jana Pawła II

Autorzy opracowania przywołują m.in. podpisany przez Konstantina Czernienkę i Michaiła Gorbaczowa rozkaz wykorzystania przeciwko polskiemu papieżowi "wszystkich dostępnych środków" oraz zeznania Alego Agcy, w których zamachowiec potwierdził, iż polecenie zamordowania Jana Pawła II otrzymał w Teheranie od sowieckiego konsula i majora KGB w jednej osobie.

Dlaczego ten wątek śledztwa zamknięto? Cytowany przez tvn24.pl dr Andrzej Grajewski ocenił, że przeważyły względy polityczne - obawa, iż ponownie rozgorzeje zimna wojna. O ucięcie sowieckiego wątku śledztwa starał się jednak także cały blok wschodni.

Zdaniem prokuratorów z IPN-u, również działania polskiego wywiadu i kontrwywiadu ws. zamachu na papieża polegały nie na poszukiwaniu winnego, lecz dezinformacji. Cytowany przez serwis Jerzy Urban stwierdził jednak oględnie: - Śpieszyliśmy z pomocą sojusznikom. Ja głównie w ten sposób, że przewodniczyłem konferencji prasowej. Bułgarzy przyjechali ze swoimi argumentami - dodawał.

- Materiał gromadzony przez nas w tym drugim wątku, tzn. wątku udziału służb specjalnych w zacieraniu śladu bułgarskiego, jest bardzo duży - ujawniła Ewa Koj z katowickiego oddziału IPN-u.

Czytaj też:

Ali Agca: Ja jestem wiekuistym Chrystusem

Mehmet Ali Agca, "wiekuisty Chrystus", na wolności

Ali Agca: To Watykan zaplanował zamach na Jana Pawła II

Zamach na papieża zleciły Szare Wilki?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jarek Łazik
  • Jarek Łazik
  • 12.05.2011 20:42

Gwoli ścisłości wywiad nie dezinformuje, wywiad inspiruje dezinformację. Co do ustalania roli polskich służb w tej sprawie, wydaje się to dość oczywistym. Jeżeli w okresie PRL-u możemy wogóle mówić o stricte "polskich" służbach specjalnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.