Facebook Google+ Twitter

Słynne szkółki piłkarskie - Ajax Amsterdam

Wymyślony przez Rinusa Michelsa w latach 60. „futbol totalny” sprawił, iż piłka nożna stała się w Holandii sportem narodowym. Model szkolenia Ajaksu wdrożyła także FC Barcelona. Przyjrzyjmy się, zatem bliżej pierwowzorowi słynnej La Masii…

U progu XXI wieku wydawało się, że inne akademie w Holandii znacznie prześcignęły swojego pomysłodawcę. Jednak w sezonie 2012/2013 roku Ajax po raz pierwszy od siedmiu lat zdobył tytuł mistrzowski. Nie bez kozery o tym mówię, gdyż końcowy sukces niebyły możliwy bez udziału swoich wychowanków.

Wprawdzie Ajax już w 1996 roku zamienił przestarzały ośrodek szkoleniowy Voorland (Przylądek), na De Toekomst (Przyszłość), to mimo upływu lat niewiele klubów może pochwalić się tak nowoczesną akademią piłkarską. Wspomniana na samym początku La Masia (szkółka FC Barcelony) nie miałaby prawa bytu bez wychowanka Ajaksu - Johan Cruijffa (oryginalna pisownia nazwiska). Honorowy prezes FC Barcelony (otrzymał tytuł za zasługi dla klubu) położył fundamenty pod słynną katalońską akademię wdrażając wiele rozwiązań, których uświadczył w czasie swojej kariery w Amsterdamie. Ajax i Barcelonę łączy również „żelazne” ustawienie 4-3-3 oraz pokaźny budżet akademii. De Toekomst w ciągu roku może sobie pozwolić na wydatek blisko 5 milionów euro.

De Toekomst dysponuje sześcioma pełnowymiarowymi boiskami, z czego dwa pokryte są sztuczną nawierzchnią oraz trzema mniejszymi dla najmłodszych adeptów sztuki piłkarskiej. Naturalnie jest także basen, gabinet odnowy biologicznej, sala gimnastyczna, siłownia, restauracja, sale wykładowe do zajęć teoretycznych, pracownie multimedialne i wiele wiele innych…

Dużą rolę w innowacyjności szkolenia Ajaksu ma Edwin Goedhart, który stworzył miCoach Performance Center - budynek przykryty białą kopułą przypominający nieco piłeczkę golfową. Wewnątrz znajdują się ciśnieniowe płytki, zamocowane i przesuwane kamery służące do biomechanicznej analizy techniki gry oraz sztuczna płyta boiska do gier treningowych. Na zewnątrz kolejne kamery, które zapewniają materiał potrzebny do analizy przez trenerów.

Treningi w akademii oparte są o zasadę zakładającą wszechstronny rozwój młodego człowieka. W akademii trenuje około 200 chłopców. Treningi zaczynają, gdy mają sześć, siedem lat. Drużyny tworzone są natomiast od U-9 aż do U-19. „W wieku 7-12 lat nie mam zamiaru uczyć ich umiejętności piłkarskich. Chcę u nich rozwijać każdy rodzaj koordynacji. Do osiągnięcia trzynastego roku życia 40% pracy młodego piłkarza nie jest związane z piłką. W tym czasie dużą rolę odgrywają gimnastyka i judo. Judo to nie tylko siła, walka, ale również trening mentalny. Uczysz się jak znosić porażki i przyjmować zwycięstwa. Po piętnastym roku życia zaczynają się specjalistyczne treningi piłkarskie oraz joga. Wszystko po to, by absolwent akademii był przygotowany do stania się częścią drużyny wyznającej filozofię futbolu totalnego”, powiedział trener przygotowania fizycznego Rene Wormhoudt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.