Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6967 miejsce

Słynne szkółki piłkarskie: La Masía

Akademia FC Barcelony powstała na wzór szkółki piłkarskiej Ajaksu Amsterdam. Jednak „uczeń przerósł mistrza” i to właśnie słynna La Masía jest obecnie uważana za jeden z najlepszych ośrodków szkolenia młodych piłkarzy na świecie.

 / Fot. XiscoNL/CC 3.0Historia

Budynek szkółki Blaugrany został wybudowany w 1702 roku, jako farma, która stała się własnością klubu w 1953 roku. Późniejsza akademia początkowo była pracownią dla architektów i budowniczych Camp Nou. Gdy 24 września 1957 roku nastąpiło otwarcie nowego stadionu FC Barcelony warsztat przestał być potrzebny, dlatego zarząd postanowił go zamknąć. Za kadencji prezydenta Enrica Llaudeta (lata 1961 - 1968) budynek został odnowiony i stał się nową siedzibą władz Dumy Katalonii. Inauguraca nowej siedziby miała miejsce 26 września 1966 roku. Z czasem La Masía stała się zbyt mała na potrzeby zarządu FC Barcelony, wobec czego podczas prezydentury Agustíego Montala powstała nowa siedziba władz klubu, przez co z inicjatywy Johana Cruyffa 20 października 1979 roku po szybkiej przebudowie budynek stał się domem młodych adeptów futbolu.

Szkółka piłkarska była stworzona na wzór Ajaksu Amsterdam. Dom o powierzchni 610 m² składał się biblioteki, dużej kuchni, jadalni, łazienek, pokoju codziennego, pomieszczeń administracyjnych i przebieralni. W budynku było miejsce dla 60 przyszłych piłkarzy, większość z nich pochodziła z Katalonii lub z Hiszpanii, jednakże zdarzali się również chłopcy z za granicy. Ponad 200 – letnia konstrukcja nie mogła pomieścić wszystkich chętnych, których z roku na rok było coraz więcej, wobec czego na początku sezonu 1999-2000 obiekt został powiększony o kolejnych 18 miejsc.

W grudniu 2009 roku zaczęto budowę nowego ośrodku szkolenia młodych talentów, która zakończyła się w lipcu 2011 roku. Budynek o oficjalnej nazwie La Masía - Centre de Formació Oriol Tort znajduje się w San Juan Despi, 8 km od Barcelony. Nowa akademia ma powierzchnię 6000 m², jest pięciopiętrową konstrukcją, a na jej terenie może przebywać 83 chłopców oraz 40 pracowników. Według oficjalnych źródeł ośrodek (wraz z wyposażeniem) kosztował FC Barcelonę 11,3 miliona euro.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.