Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10100 miejsce

Słyszysz IQ, myślisz: William Stern i Wrocław

Fundacja "Galeria 2. Piętro" będzie promować postać psychologa Williama Sterna, twórcy pojęcia "iloraz inteligencji", a przy tym mieszkańca przedwojennego Wrocławia.

William Stern, jest jednym z najbardziej znanych psychologów na świecie. Zasłynął badaniami nad osobowością, ale przede wszystkim stworzył pojęcie IQ. Był również również prezesem Niemieckiego Towarzystwa Psychologicznego, jednak jego żydowskie pochodzenie uniemożliwiło mu kontynuowanie kariery w czasach nazistowskich Niemiec. Wyemigrował wiec do Stanów Zjednoczonych, gdzie do tej pory cieszy się znaczną popularnością.

Iloraz inteligencji jest powszechnie używaną miarą dla określenia poziomu inteligencji jednostki. William Stern do wzoru IQ wprowadził bardzo istotną zmienną, mianowicie uzależnił wynik testu od wieku osoby badanej. Wyniki testu IQ podzielono na 6 kategorii odpowiadającym określonemu poziomowi inteligencji. Co ciekawe dla jednostek powyżej 148 punktów na skali nie ma większego znaczenia czy różnica między nimi wynosi 2, 10, 25 punktów, są niemal tak samo inteligentne.

Wrocław jest miejscem, w którym Stern żył i stworzył swoje najważniejsze prace, dlatego też Ewa Kaszewska postanowiła przypomnieć postać wybitnego psychologa. Pracownica "Galerii 2. Piętro" uważa, że warto promować miasto twórcą pojęcia IQ, ponieważ jest ono znane na całym świecie. Do współpracy zaprosiła wrocławskiego artystę prof. Hałasa i wkrótce we Wrocławiu stanie pomnik William Sterna. Dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana, ale padła już propozycje Promenady Staromiejskiej i parku Słowackiego. Trzeba jednak się śpieszyć, ponieważ w przyszłym roku minie 100. rocznica powstania pojęcia IQ czytamy na wrocław.gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.