Facebook Google+ Twitter

Smak rodzinnego ciepła w Środowiskowym Domu Samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej. Zwykły ośrodek pomocy. Może Ci się wydawać, że to jedna z wielu instytucji, dopóki nie wejdziesz na drugie piętro Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w którym ŚDS znajduje się.

Na klatce schodowej pustka. Od czasu do czasu przejdzie tędy tylko jakiś pracownik lub zejdzie z góry dyrektor całego obiektu. Jednak im wchodzisz wyżej, tym głośniej dobiega do nas gwar, śmiech, rozmowy. Czuć zapach obiadu. Słychać włączony telewizor, a także trochę nierytmiczny śpiew jakiegoś chórku. Otwieram drzwi. Czuję na sobie niejeden wzrok wyglądający ukradkiem z prawie każdego pomieszczenia. Przyszedł ktoś nowy. Ktoś, kto do nich się uśmiechnie, poda dłoń, przedstawi się…

Zespół Ushera

Asia ma niecałe trzydzieści lat. Gdyby nieograniczenia finansowe, zwiedziłaby cały świat. Od urodzenia ma Zespół Ushera - bardzo rzadką, dziedziczną chorobę powstałą w wyniku otrzymania zmutowanych genów od ojca i matki. W przypadku Asi przejawia się to całkowitą głuchotą od urodzenia i postępującą ślepotą. Ma także poważne zaburzenia mowy. Mamę nazywa tak, jak dziecko woła na babcię: „ba ba”. Jedynie jej pogoda ducha i mimika twarzy oraz pisanie na kartce pozwalają na porozumiewanie się. Cały czas traci wzrok, ale jeszcze z bliska widzi na tyle dobrze, że odczytuje litery i język migowy.

Spotykam się z jej mamą. Jesteśmy w pracowni plastycznej. Opowiada mi jej historię. Asia w tym czasie kończy precyzyjnie wyklejanie szkicu maleńkimi kuleczkami. Wcześniej oglądam serwetki zrobione na szydełku w jej wykonaniu - bielusieńkie jak śnieg, staranne, skomplikowane jak dla mnie. Jestem pełna podziwu. Opiekunka pracowni Pani Grażynka mówi: „Asia jest bardzo dokładna, staranna. Jest inteligenta, mądra dziewczyna. Szydełkuje tak jakby naprawdę sprawnie widziała. Są tutaj osoby, które widzą dobrze, a robią mniej dokładnie”. Dodaje: „Charakter tej terapii jest taki, że podopieczni mają robić prace, które wyciszają”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.