Facebook Google+ Twitter

„ Smaki Indii”-spotkanie z autorką książki Ewą Singh w Legionowie

Bądź dla siebie latarnią, która oświetla twą drogę i nie poszukuj światła poza sobą( przysłowie hinduskie)

Kilka słów o gościach


 / Fot. Jerzy JastrzębskiW dniu 18 października dzięki poetce Annie Czachorowskiej Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie odwiedziła autorka książki „ Smaki Indii” Ewa Singh. Pisarka jest Polką, która już od 20 lat mieszka w Indiach. Do Placówki przyjechała w towarzystwie swojego męża i prezes wydawnictwa Anagram, które wydało książkę, Magdy Koperskiej. Państwo Singh mają dwóch synów w wieku 14 i 18 lat. Mniej więcej tyle ile mają bohaterowie powieści.

Wprowadzenie w klimaty indyjskie


Przyjechała nie tylko, aby promować książkę, ale przybliżyć uczniom klimaty indyjskie. Wspólnie z mężem przedstawili  / Fot. Jerzy Jastrzębskiprezentację o Indiach. Mówili uczniom o kulturze tego kraju, o pochodzeniu kast i ich historycznych uwarunkowaniach. Nie zabrakło informacji o najważniejszych zabytkach Indii, o klimacie panującym w tym kraju. Zebrani zdobyli dużo informacji o religiach i bogach indyjskich. Mąż autorki Shaki wyjaśnił zebranym dlaczego wody Gangesu uważane są za święte. Wyjaśnienie jest bardzo proste w tych wodach żyją bakterie, które sprawiają, że jest ona przez niewiarygodnie długi okres czasu zdatna do spożycia i świeża. Nie zabrakło również miejsca na rozmowy o świętych krowach. Dlaczego krowy? Powód jest prosty, bo ich mleko jest życiodajne. Niemowlęta mogą je pić zaraz po urodzeniu i drugi powód,  / Fot. Jerzy Jastrzębskibo są białe. Małżeństwa w Indiach są aranżowane przez rodziny. Liczba rozwodów w Indiach jest niska. Rodziny wywierają nacisk na małżonków i perswadują im rozwód w sytuacji kryzysu. Uczestnicy pytali o język używany w kraju Shakiego. Dowiedzieli się, że jest tam w użyciu 415 różnych języków i około 1600 dialektów. Specjalny status mają w Indiach hindi i język angielski. Zaczęła się lekcja języka hindi. Goście nauczyli zebranych kilku słów jak dzień dobry , dziękuje i pisowni imion. Treści poruszane podczas prezentacji wprowadzają w klimat książek.

Saga rodziny Sehvag


Bohaterowie książki „ Smaki Indii” poruszają się po miejscach opisywanych przez autorkę. Smaki Indii I to barwnie / Fot. Jerzy Jastrzębski opowiedziana historia o polsko-hinduskich korzeniach, o dojrzewaniu, relacjach międzyludzkich, o ludziach i kraju, w którym żyją. To powieść o bogactwie duchowym, kulturalnym, o pięknie krajobrazu. Jest to wprowadzenie do innego, odrębnego, egzotycznego, pełnego kontrastów świata. „Smaki Indii” II jest kontynuacją Sagi Rodziny Sehvag. Opowiada o relacjach ludzkich, chorobie o poznawaniu historii własnej rodziny. Indie to dla nas kraj daleki i wszystko co o nim wiemy jest zabarwione nutą nowości i świeżości. Stąd też barwne opowieści pisarki i jej męża przepełnione kolorytem słońca Indii, nasiąknięte tamtejszym klimatem i obrazowane kolorowymi fotografiami przyciągnęły całkowicie uwagę młodzieży. Widać było zafascynowanie gośćmi i ich opowieściami. Za ich sprawą zostaliśmy przeniesieni w klimat powieści i egzotykę kraju, w którym akcja się toczy. Pisarka zwierzyła się, że pracuje już nad trzecim tomem Sagi Rodziny Sehvag. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem, kwiatami, prezentem i autografami autorki dla świeżo zdobytych czytelników jej książek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.