Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

36483 miejsce

Smakowite cytaty i ścieżka Kapuścińskiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-09-11 08:57

Ścieżka z najciekawszymi cytatami z dzieł Ryszarda Kapuścińskiego w przyszłym roku powstanie na Polu Mokotowskim.

Władze Ochoty wspólnie z Biblioteką Narodową chcą w ten sposób uhonorować słynnego podróżnika i pisarza. Trasę będzie mógł przejść każdy, nawet niezbyt zaprawiony piechur. Będzie to 2,5 kilometrowy odcinek, którym po powrocie z kolejnej wyprawy lubił spacerować Kapuściński. - Nasza dzielnica była dla niego portem, do którego wracał z każdej podróży. Za tę wierność jesteśmy mu winni ścieżkę pamięci - wyjaśnia przyczyny wytyczenia szlaku burmistrz Ochoty Maurycy Komorowski.

Ścieżka będzie się zaczynała przy domu Kapuścińskiego przy ul. Prokuratorskiej 11 na starej Ochocie. To tzw. Kolonia Staszica, urokliwy zakątek dzielnicy z willami z lat 20. i 30 XX-wieku. Potem trasa pobiegnie ul. Wawelską, a stąd aleją Niepodległości do Pola Mokotowskiego. W parku będzie wiodła ulicami Fińską i Leszową. Koniec trasy zaplanowano przy budynku Biblioteki Narodowej.


- Wzdłuż ścieżki stanie kilkanaście tablic z cytatami z biografii Kapuścińskiego i jego książek m.in. „Cesarza”, „Imperium”, „Wojny futbolowej”, „Hebanu” i „Lapidarium” - zdradza przewodniczący rady na Ochocie Piotr Żbikowski, który jest jednym z pomysłodawców wytyczenia.

W pracę nad tworzeniem ścieżki włączy się Biblioteka Narodowa. - Chcemy, by pomogła nam znaleźć najbardziej smakowite fragmenty z dzieł pisarza, zorganizowała wystawę poświęconą jego pamięci, a może nawet ogłosiła rok 2008 „Rokiem Kapuścińskiego” - mówi burmistrz Komorowski. Rzeczniczka BN Katarzyna Nakonieczna uważa, że to bardzo dobry pomysł.

- Uwielbiam twórczość Kapuścińskiego - cieszy się Nakonieczna. -
Co prawda na razie nie dostaliśmy oficjalnego pisma od władz Ochoty, w którym prosiliby nas o pomoc, ale już dziś możemy zadeklarować udostępnienie sali, w której można zorganizować wystawę - dodaje rzeczniczka.


Pomysł utworzenia ścieżki powstał tuż po śmierci pisarza, czyli w styczniu tego roku. Do tej pory ochoccy urzędnicy opracowali projekt przebiegu trasy. W ubiegłym tygodniu zaakceptowała go dzielnicowa komisja kultury. Teraz zajmą się nim władze dzielnicy. Po ich poprawkach na początku przyszłego miesiąca dokument trafi na sesję rady dzielnicy.


Aleksandra Paulska, PolskapresseKomentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.