Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22363 miejsce

Smakowite cytaty i ścieżka Kapuścińskiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-09-11 08:57

Ścieżka z najciekawszymi cytatami z dzieł Ryszarda Kapuścińskiego w przyszłym roku powstanie na Polu Mokotowskim.

Władze Ochoty wspólnie z Biblioteką Narodową chcą w ten sposób uhonorować słynnego podróżnika i pisarza. Trasę będzie mógł przejść każdy, nawet niezbyt zaprawiony piechur. Będzie to 2,5 kilometrowy odcinek, którym po powrocie z kolejnej wyprawy lubił spacerować Kapuściński. - Nasza dzielnica była dla niego portem, do którego wracał z każdej podróży. Za tę wierność jesteśmy mu winni ścieżkę pamięci - wyjaśnia przyczyny wytyczenia szlaku burmistrz Ochoty Maurycy Komorowski.

Ścieżka będzie się zaczynała przy domu Kapuścińskiego przy ul. Prokuratorskiej 11 na starej Ochocie. To tzw. Kolonia Staszica, urokliwy zakątek dzielnicy z willami z lat 20. i 30 XX-wieku. Potem trasa pobiegnie ul. Wawelską, a stąd aleją Niepodległości do Pola Mokotowskiego. W parku będzie wiodła ulicami Fińską i Leszową. Koniec trasy zaplanowano przy budynku Biblioteki Narodowej.


- Wzdłuż ścieżki stanie kilkanaście tablic z cytatami z biografii Kapuścińskiego i jego książek m.in. „Cesarza”, „Imperium”, „Wojny futbolowej”, „Hebanu” i „Lapidarium” - zdradza przewodniczący rady na Ochocie Piotr Żbikowski, który jest jednym z pomysłodawców wytyczenia.

W pracę nad tworzeniem ścieżki włączy się Biblioteka Narodowa. - Chcemy, by pomogła nam znaleźć najbardziej smakowite fragmenty z dzieł pisarza, zorganizowała wystawę poświęconą jego pamięci, a może nawet ogłosiła rok 2008 „Rokiem Kapuścińskiego” - mówi burmistrz Komorowski. Rzeczniczka BN Katarzyna Nakonieczna uważa, że to bardzo dobry pomysł.

- Uwielbiam twórczość Kapuścińskiego - cieszy się Nakonieczna. -
Co prawda na razie nie dostaliśmy oficjalnego pisma od władz Ochoty, w którym prosiliby nas o pomoc, ale już dziś możemy zadeklarować udostępnienie sali, w której można zorganizować wystawę - dodaje rzeczniczka.


Pomysł utworzenia ścieżki powstał tuż po śmierci pisarza, czyli w styczniu tego roku. Do tej pory ochoccy urzędnicy opracowali projekt przebiegu trasy. W ubiegłym tygodniu zaakceptowała go dzielnicowa komisja kultury. Teraz zajmą się nim władze dzielnicy. Po ich poprawkach na początku przyszłego miesiąca dokument trafi na sesję rady dzielnicy.


Aleksandra Paulska, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.