Facebook Google+ Twitter

Smakując toruńskie makowce

1 kwietnia Urząd Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego wraz z Muzeum Etnograficznym zorganizował przedświąteczną ekspozycję - Stoły Wielkanocne.

Reprezentacja Kujaw / Fot. Maciej LewandowskiW wystawie uczestniczyły Koła Gospodyń Wiejskich z całego województwa, co zapewniło solidny i barwny przegląd kultury ludowej. Zwiedzający mogli do woli smakować lokalnych potraw: mięs, podrobów, zup, słodyczy i wielu innych. Całej imprezie towarzyszyły skoczne dźwięki wygrywane na zmianę przez dwa zespoły ludowe.

Wędrując od stołu do stołu, uczestniczący w wystawie mógł zasmakować różnych odmian żuru: na bulionie rosołowym, gęstego niczym krem. Przy kolejnym stole rozlewano kwaskowy żur na boczku. Jak się okazuje nie ma jednego przepisu nawet w obrębie regionu. - Bo widzi pan, ten robiła akurat moja koleżanka. On jest taki mięsny, bo to u niej w domu taka tradycja jest – tłumaczyła Elżbieta Lisicka. – Takie indywidualne podejście – dodała po chwili.

Na stole poza żurem, był schab zapiekany ze śliwką, karkówka, torciki, babki gotowane, sernik na zimno, sałatki z ananasem. - No bo my jesteśmy dosyć młode koło, działamy zaledwie sześć lat. Mamy sporo młodych osób, najmłodsza gospodyni ma trzydzieści dwa lata – stwierdziła pani Lisicka.

Zespół tańca i pieśni promujący Kujawy / Fot. Maciej LewandowskiWzrok przykuwały także kolorowe kreacje. Każdy region, każde koło miało swoje własne unikatowe stroje wykonane własnoręcznie przez właścicielki.
- To jest strój kujawski kochaniutki. Tradycyjny – pani Urszula Żurawska zaprezentowała swój biało-niebieski strój. - Przy czym to nie jest zabytek muzealny. My jesteśmy młode kobiety – zaznaczyła.

Nie obeszło się bez poczęstunku alkoholem domowej produkcji. Szklane karafki wyrastały Nalewki cieszyły się dużym uznaniem / Fot. Maciej Lewandowskidumnie spomiędzy półmisków wypełnionych smakołykami. Można było spróbować nalewek o różnym smaku i mocy. Proponowano pełen wachlarz smakowy od tradycyjnej wiśni po ekstrawagancką pomarańczę, choć na pytanie „a z czego?” najczęściej panie odpowiadały „jee…wiśnia”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

tytuł był inny, z ukrytym żartem no ale...=P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Makowce to raczej nie te święta;) Ale plus za zdjęcia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.