Facebook Google+ Twitter

Smartphone może ratować życie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-08 12:06

Na całym świecie pojawia się coraz więcej aplikacji do telefonów typu smartphone, które dzięki swoim funkcjom są w stanie zawiadomić szpital albo pomóc nam w walce z nałogiem.

IPhone / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:IPhone_SIM_Slot.jpg&filetimestamp=20070925120314Dziś telefony typu smartphone to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia na świecie. Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i prostej kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje takie jak: zarządzanie informacją osobistą (ang. Personal Information Management). Niektóre modele potrafią odczytywać dokumenty biurowe w formatach Microsoft Office i PDF. Dziś jednak rośnie ilość aplikacji, które instaluje się do tego typu telefonów, a które mogą niebawem okazać się niezbędne dla wielu z nas.

Jednym z najciekawszych programów jest tzw. AirStrip OB, który pozwala lekarzom sprawdzać stan zdrowia matki, a także płodu. Wystarczy, że kobieta w ciąży założy na przedramię opaskę, która będzie badała na bieżąco puls, temperaturę i ciśnienie krwi. Program prosi także o regularne wpisywanie informacji, np. czy pojawiają się nudności albo czy występują kłopoty z oddychaniem. Lekarze mogą w ten sposób na odległość kontrolować stan ciężarnej, a jeśli pojawi się zagrożenie, program natychmiast zaalarmuje pogotowie.

Inną ciekawą aplikacją jest Epocrates, który jest rodzajem encyklopedii leków. Są w niej opisane wszystkie aktualnie sprzedawane leki, ich działanie, dawkowanie, a także efekty uboczne. Sam program oferuje również funkcję, która pozwala sprawdzić, czy zażywanie dwóch lub więcej różnych leków nie jest dla nas niebezpieczne.

Jeśli chodzi o tych, którzy rzucili palenie, dla nich też są już odpowiednie programy. Wystarczy zrobić trzy rzeczy: po pierwsze, wpisać datę rozpoczęcia walki z nałogiem, po drugie wpisać średnią ilość papierosów spalanych dziennie przez palacza, a także wprowadzić średnią cenę paczki papierosów ulubionej marki palacza. Każdego dnia aplikacja będzie nam przypominała, że właśnie zaoszczędziliśmy tyle a tyle, że do naszych płuc nie weszło tyle a tyle trujących substancji, i że mamy szansę przeżyć dodatkowe kilka godzin życia.

Oprócz opisanych tu aplikacji są jeszcze na przykład programy dla tych, którzy cierpią na bezsenność albo mapy anatomii człowieka dla lekarzy czy studentów medycyny. Sami producenci aplikacji zapowiadają, że to dopiero początek.

źródło: CNN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.