Facebook Google+ Twitter

Smerfujemy 50. rocznicę urodzin!

Hej dzieci, jeśli chcecie zobaczyć Smerfów las, przed ekran dziś zapraszam was! Ta piosenka w dzieciach budzi radość, w dorosłych sentyment. 23 października Smerfy będą obchodzić 50. urodziny. Uroczystości już się zaczęły.

http://flickr.com/photos/viknanda/1280887899/ / Fot. Vik NandaGodzina zero. A ściślej mówiąc siódma wieczorem. W głowach dzieci pojawia się słowo-wyrocznia. Dobranocka. Nikomu z nas nie trzeba było przypominać, a wręcz przeciwnie. Niejednokrotnie wyciągaliśmy do domu rodziców, którzy akurat zasiedzieli się u znajomych i z wypiekami na twarzy biegliśmy przed ekran, żeby po tygodniu oczekiwania wreszcie zobaczyć nasze ulubione Smerfy. Małe niebieskie stworki w białych czapeczkach przyciągają przed ekrany całe pokolenia. 2008 rok dla Smerfów jest szczególny. Obchodzą swoją 50 rocznicę urodzin.

23 października 1958 roku - smerfny początek


Po raz pierwszy Smerfy pojawiły się jako drugoplanowe postacie w komiksie "Johan and Peewit", ukazującym się w belgijskim, dziecięcym czasopiśmie Le Journal de Spirou. Pierre Culliford, używający pseudonimu Peyo, stworzył postacie niebieskich bohaterów na potrzeby odcinka o zaczarowanym flecie. Z pewnością nie przypuszczał wtedy, że te sprytne stworzonka przyniosą mu taką popularność. Szybko okazało się, że Smerfy zyskują coraz większe zainteresowanie wśród czytelników. Skłoniło to rysownika do rozpoczęcia osobnej serii z ich przygodami. Pojawiły się liczne akcesoria: figurki, maskotki, zabawki. W 1981 roku duet Hanna & Barbera w oparciu o komiks stworzył serial telewizyjny. Smerfy podbiły świat.

100 lat czy 50?


Czym zachwycają? Mają wady i zalety jak ludzie. Potrafią uczyć się na własnych błędach. Często zatroskany Papa Smerf musi ratować je z opresji, ale ich perypetie kończą się szczęśliwie. Każdy Smerf ma 100 lat, z wyjątkiem Papy Smerfa, który ma 542 lata. Mają, miały i będą mieć, bo się nie starzeją. Ale wszystkie razem obchodzą właśnie swoje 50-lecie. Wytwórnia Paramoun Pictures, posiadająca prawa do realizacji filmu o Smerfach, na 2008 rok zapowiedziała premierę pierwszej części trylogii. Mali bohaterowie pojawią się na ekranie z wykorzystaniem komputerowej techniki 3D.

Happy Smurf Day


Uroczystości będą odbywały się na ulicach europejskich miast. Pojawią się tam białe smerfy, które każdy będzie mógł zabrać do domu, pomalować i dzięki temu wziąć udział w smerfnym konkursie kreatywności. Zobaczymy też licytacje wielkich smerfów zaprojektowanych przez gwiazdy, z których dochód przekazany zostanie organizacji UNICEF. W ten sposób spadkobiercy Peyo przyczyniają się do walki o lepsze warunki życia dzieci na całym świecie. Na potrzeby jubileuszu została też stworzona strona internetowa www.happysmurfday.com, działająca w 12 językach, zawierająca aktualności dotyczące urodzinowych wydarzeń.

Peyo, doskonale znany zarówno dzieciom, jak i dorosłym, zmarł w święta Bożego Narodzenia 1992 roku. Jednak jego dzieło żyje do dzisiaj i święci triumfy. Smerfy to nie tylko komiks i serial, ale zabawki, płyty ze smerfną muzyką, filmy, plakaty, naklejki. A co najważniejsze Smerfy to jedna z nielicznych już dzisiaj bajek, propagująca mądre wartości, morały i dystansująca się od pokazywania przemocy. Smerfom życzymy kolejnych 50 smerfnych lat!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

smerfastycznie;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, toz to była i jest moja ulubiona dobranocka;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zasmerfowałaś sobie na plusa, bez dwóch zdań :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.01.2008 08:36

50 lat - a wcale po nich tego nie widać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żartowałem tylko (mniej więcej). Z drugiej strony, gdyby nie serial telewizyjny produkcji Hanna & Barbera to pewnie Smerfy nigdy nie zyskałyby takiej światowej sławy; np. czy w postaci komiksów w Polsce cieszyłyby się tak dużą popularnością? Wątpię. Trochę tylko szkoda samego Peyo, którego dzieło w pewnym sensie zdominowało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny tekst. Plus dla autorki !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiem szczerze, że mialam dylemat z umiejscowieniem tego artykułu. Owszem w dziale komiks też mógłby się znaleźc, ale przecież tu chodzi o cały cykl imprez, więc właściwie gdzie bym go nie umieścila mozna byłoby się czepiac:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za wiadomość i sam artykuł daję plusa. Ale równocześnie składam oficjalny protest przeciwko dyskryminacji działu z komiksami (i samych komiksów), w którym powinna znaleźć się ta informacja, jako że komiks jest pierwotnym źródłem narodzin Smerfów (o czym zresztą autorka napisała)!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więc smerfujmy na stronę dowiedzieć się więcej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

smerfna wiadomość, plus;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.