Facebook Google+ Twitter

Śmiechoterapia z Grupą Rafała Kmity na początek OPT 2013

W niedzielę, 21 kwietnia 2013 roku rozpoczęły się w Ostrowcu Świętokrzyskim kolejne Ostrowieckie Prezentacje Teatralne. Zaprezentowane zostaną tylko dwa spektakle, ale wszak nie w ilości sztuka.

Grupa Rafała Kmity: Piotr Plewa, Karol Wolski, Jacek Stefanik, Katarzyna Chlebny i Arkadiusz Lipnicki. / Fot. Krzysztof KrzakNa dobry (naprawdę dobry!) początek wystąpiła Grupa Rafała Kmity z Krakowa, która gościła już w Ostrowcu Świętokrzyskim przy podobnej sytuacji cztery lata temu. Artyści zaprezentowali wówczas widowisko "Aj waj! czyli historie z cynamonem". Tym razem Grupa Rafała Kmity przedstawiła swój najnowszy program "Jeszcze nie pora nam spać", którego premiera odbyła się 3 marca 2012 roku w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Autorem scenariusza i reżyserem tego, jak głosi podtytuł, dziwowiska kabaretowego jest sam Rafał Kmita, muzykę skomponował Bolesław Rawski, zaś choreografię opracował Jarosław Staniek, autor układów tanecznych do takich spektakli, jak "Jesus Christ Superstar", "Grease" czy filmu "Kochaj i tańcz".

Grupa Rafała Kmity w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak"Jeszcze nie pora nam spać" to w swojej koncepcji scenariuszowo - reżyserskiej typowa składanka teatralno - kabaretowa, podzielona na odrębne skecze i scenki rodzajowe, przeplatane piosenkami. Kolejne punkty programu zapowiada konferansjer, przy czym robi to w sposób humorystyczny, z dystansem do siebie i mających wystąpić kolegów aktorów (czasem zgryźliwie podpowiadając publiczności, jak ma reagować, szczególnie, gdy on sam nie bierze udziału w zapowiadanej scence). Jest wesoło i na wysokim poziomie artystycznym, co pozwala zrozumieć, dlaczego Grupy Rafała Kmity i jej produkcji... nie oglądamy w misyjnej telewizji publicznej, która obficie karmi widzów kabaretowym chłamem. W omawianym "dziwowisku kabaretowym" w satyrycznym zwierciadle oglądamy praktycznie wszystkie grupy społeczne: od znerwicowanych taksówkarzy, będących jednocześnie wiernymi słuchaczami audycji "Łagodne przeboje", poprzez gospodynie domowe, "kreatywne" księgowe, pracodawców, reżyserów telewizyjnych, po pakerów i czytelników "Naszego Dziennika". Pojawia się też Rafał Kmita, co prawda nieosobiście, lecz... tu przerwijmy. Wraz z bohaterami na scenie pojawiają się również nasze współczesne przywary. Ich groteskowe pokazanie przez artystów powoduje, że widzowie jeszcze bardziej są w stanie uzmysłowić sobie śmieszność choćby naszych "elyt" politycznych i ekonomicznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesująca relacja! Pozostaje westchnąć, jakże często w Ostrowcu Świętokrzyskim zdarzają się ciekawe gościnne występy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.