Facebook Google+ Twitter

Śmieci lepsze i gorsze

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-12-27 11:12

Nie segregujesz śmieci - słono za to zapłacisz. Od nowego roku koszt wywozu nieposegregowanych odpadów wzrasta dwa razy. Przeciętną rodzinę będzie to kosztować prawie 100 złotych rocznie. Mieszkańcy Krakowa są oburzeni, bo tak naprawdę miasto nie stwarza im dobrych warunków, by mogli sortować śmieci. Stuprocentowa podwyżka to pomysł Unii Europejskiej, która chce tymi przepisami zmusić państwa członkowskie, by bardziej zatroszczyli się o ekologię.

Segregacja śmieci się opłaca. Krakowianie, którzy wrzucają odpady do jednego wora, zapłacą za wywóz dużo więcej. / Fot. Ludwig Kotuś/Polska Gazeta KrakowskaZgodnie z unijnymi zapisami do 2013 roku połowa śmieci musi być powtórnie przetwarzana. To oznacza dla nas podwyżki. Pierwsza już od 1 stycznia, kiedy wzrośnie tzw. opłata marszałkowska, czyli rodzaj składki na gospodarkę odpadami w województwie. Stawka "marszałkowska" wynosi teraz 15 zł za tonę odpadków. Od nowego roku za te nieposegregowane trzeba jednak będzie płacić aż 75 zł. - Na tym się nie skończy - ostrzega Tadeusz Król, dyrektor techniczny krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które dominuje na lokalnym rynku wywózki odpadów.

- Co roku stawki będą rosnąć i w 2013 wyniosą 250 zł za tonę. Wzrost cen najmniej odczują mieszkańcy należący do dużych spółdzielni mieszkaniowych. Teraz za wywożenie śmieci jednego lokatora spółdzielni opłata wynosi średnio 2,5 zł miesięcznie. Po podwyżce będzie to 5 zł od głowy miesięcznie. - Niby niewiele, ale jeśli w mieszkaniu zameldowanych jest pięć osób, to zamiast 12,5 zł będzie razem 25 - wylicza Paweł Sularz, radny Platformy Obywatelskiej. - Dla sporej liczby krakowian nie będzie to bagatelna suma. Podwyżka najbardziej uderzy w posiadaczy indywidualnych koszy na śmieci. Teraz za jednorazowe wywiezienie najmniejszego, 120-litrowego pojemnika, płacą 14 zł, a będą płacili ok. 22 zł. Krakowianie są oburzeni takim podziałem mieszkańców. Twierdzą, że miasto nie robi nic, by im umożliwić ekologiczne sortowanie odpadów.

Prawda jest taka, że jedynym osiągnięciem magistratu w dziedzinie segregacji jest prawie 500 "dzwonów", rozmieszczonych w publicznych punktach. MPO nie przykłada się, by pojemniki były opróżniane regularnie. Na dodatek większość krakowian ma do nich zbyt daleko i nie chce się im segregować odpadów. - Na moim osiedlu Oświecenia są dzwony, ale bardzo daleko. Jak chciałem raz tam wrzucić szklane butelki, jakaś kobieta wrzeszczała, że podrzucam śmieci... od tego czasu mam w nosie segregację - opowiada nam Robert Radomski, mieszkaniec Nowej Huty.

Paweł Sularz jest daleki od tego, by wprowadzić w całym mieście odgórny nakaz segregacji śmieci w całym Krakowie. Proponuje, by od nowego roku gmina zaczęła wielką kampanię społeczną na rzecz segregacji odpadów. To nie wszystko. Domaga się, by miasto wydało licencje uprawniające do segregacji odpadów prywatnym firmom. Jak dotąd ma ją tylko MPO, które dyktuje warunki, bo do niego należy wysypisko śmieci w Baryczy, gdzie są segregowane śmieci. - Ceny dla MPO są mniejsze niż dla prywatnych firm, a tak być nie może - zauważa Sularz. Rozwiązaniem jest wprowadzenie wolnego rynku dla firm, które chcą segregować śmieci, i kampania społeczna promująca ekologiczne rozwiązania.


Ile za wywóz ?


Dwuosobowa rodzina, która płaciła za wywóz odpadów średnio 5 zł miesięcznie (2,5 zł od osoby), zapłaci od 1 stycznia 10 zł. Rocznie o 50 złotych więcej niż dotychczas. Mieszkańcy domu wielorodzinnego za wywóz czterech pojemników płacili dotąd 48 zł. Po 1 stycznia 2008 r. po podwyżce cena wywozu wzrośnie do 72 złotych miesięcznie. Przez cały rok zapłacą o 288 złotych więcej. Segregując odpady zapłacą jak dotychczas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

oki, nie mam nic przeciw segregowaniu śmieci, szkoda że nikt nie daje mi możliwości wyrzucania ich do osobnych pojemników

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.