Facebook Google+ Twitter

Śmierć Camerona Doomadgee - Chloe Hooper

W oparciu o swój artykuł dotyczący śmierci Camerona Doomadgee, członka aborygeńskiej społeczności Palm Island w Australii, Chloe Hooper napisała thriller obejmujący obraz życia Aborygenów, ich relacji z białymi i różnic cywilizacyjnych.

 / Fot. wyd. CzarneMamy tu do czynienia z dużym reportażem z podróży w Palm Island, czarnej dziury cywilizacyjnej, w której ludzie są prześladowani, wygłodzeni, chorzy i niewykształceni, a śmierć najbliższych jest wydarzeniem niemal codziennym. Jest to region Australii, w którym prowadzi się brutalną politykę rasową. W tym właśnie regionie toczy się fabuła książki Hooper. Główny wątek toczy się wokół śmierci Camerona Doomadgee, członka aborygeńskiej społeczności, który pod wpływem alkoholu, zamieszał się w jakąś uliczną bójkę. Christopher Hurley, "dobry glina" zwany też Wysokim, przez swój dwumetrowy wzrost, w związku tej bójki aresztował Camerona, który bardzo się buntował. Po czterdziestu minutach znaleziono w celi jego martwe ciało.

Śmierć Camerona Doomadgee, bohatera, którego zamknął Christopher Hurley jest przyczyną wydarzenia, które doprowadziło do wojny pomiędzy rasami. Tym wydarzeniem było uniewinnienie policjanta. Pojawiają się oburzenia w dwóch kategoriach: pierwsza dotyczy lepszego traktowania białych, niż czarnych, druga łaskawego wyroku dla policjanta. W każdej odwrotnej sytuacji oskarżonego, wyrok byłby bardziej surowy. Nie będę wnikać w to, czy Hurley rzeczywiście był winny, czy nie. Ten brak dowodów powoduje najwięcej kontrowersji.

W XXI wieku, w którym w prawie każdym aspekcie życia obecne jest równouprawnienie, o tym problemie się zapomina. Niestety, problem istnieje dalej i wciąż skutkuje represjami i wojną pomiędzy białymi a czarnymi.

Ten cały proces krążący wokół śmierci Camerona Doomadgee przypominał mi proces sądowy w Zabić drozda Harper Lee. W książce Lee też akcentowany był problem rasizmu. Poza brutalną polityką rasową, poznajemy zwykłe życie Aborygenów, ich system wierzeń i historię ich prześladowania. Książka Hooper jest o tyle ciekawa, że mamy kryminał, który daje czytelnikowi nie tylko chwile napięcia i intrygujący przebieg fabuły, ale też wiele wiadomości o mało znanym zakątku Australii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.