Facebook Google+ Twitter

Śmierć dzieci z Pucka. Kto odpowiada ze tę tragedię?

Tragiczny los jaki stał się udziałem dwojga małych, niewinnych dzieci, skłonił mieszkańców spokojnego, sennego wręcz Pucka i okolic, do szukania odpowiedzi na pytania, dlaczego tak się stało, kto zawinił, czy można było uniknąć tragedii?

Mnie także nurtują te pytania, ale mimo to, nie zamierzam przeprowadzać tutaj własnego śledztwa, chciałbym tylko przedstawić czytelnikom kilka wybranych wypowiedzi mieszkańców Pucka, Władysławowa, Żelistrzewa i Strzelna.

- Człowiek z natury nie jest zły, przecież nikt nie rodzi się mordercą - mówi Hanna, mieszkanka Pucka. - Nie można obarczać winą tylko rodziców zastępczych, oni także stali się ofiarami urzędniczej niekompetencji i własnej chciwości - dodaje.

- Co sądzę o tworzeniu rodzin zastępczych? - powtarza moje pytanie Wojciech z Pucka. - Panie, to jedna wielka kpina. W dzisiejszych czasach to dobry pomysł na niezły zarobek. Jedni chcą dobrze zarobić, a drudzy (urzędnicy), jak najszybciej pozbyć się kłopotu (dzieci), dlatego dają je byle komu, a dobro dziecka mają gdzieś, czego najlepszym przykładem są te dwa biedne maleństwa - tłumaczy.

Kto jest winien? - Jak to kto - dziwi się Piotr ze Strzelna - Dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i jej podwładni. Popisały się te urzędasy, ich brak kompetencji przerósł nawet bezczelność pani dyrektor, która nie ma sobie nic do zarzucenia.

- I co z tego, że przyjechali kontrolerzy z Warszawy i Gdańska? - dodaje Piotr z Władysławowa. - Jak przyjechali, tak i pojadą i nikomu przy tym nawet włos z głowy nie spadnie. Nawet dyrektorce z PCPR w Pucku. "Biedactwo", tak się teraz rozchorowało, iż za pół roku, z pewnością wyląduje na rencie chorobowej i znowu ja jako podatnik, będę utrzymywał. Jeżeli jestem skazany na jej utrzymywanie, to wolę utrzymywać ją w zakładzie penitencjarnym, na przebywanie, w którym, zasłużyła sobie - kończy.

- Ja się pytam, dlaczego wszyscy dziwimy się, że doszło do tak wielkiej tragedii? - dopytuje Beata z Żelistrzewa. - Jeżeli na tak odpowiedzialną funkcję, jaką sprawuje dyrektor PCPR, powołuje się osobę bez odpowiednich kwalifikacji, ale za to z "szerokimi plecami", to prędzej czy później wyjdzie na jaw jej brak kompetencji. Straszne w tym wszystkim jest to, iż tak wiele ludzi musiało za to zapłacić - mówi.

- Organy ścigania? Nie oszukujmy się - mówi pewien Pan pragnący zachować anonimowość. - Zdecydowana większość ludzi wybierających zawód policjanta, czyni to jedynie ze względu na możliwość szybkiego przejścia na emeryturę. Oni po prostu nie "czują" tego zawodu - zapewnia.

- My wszyscy w pewnym sensie ponosimy za to odpowiedzialność - twierdzi z kolei Janek z Pucka. - Oczywiście nie w takiej mierze jak ci, którzy bezpośrednio przyczynili się do ich śmierci (rodzice adopcyjni), a także nie jak ci, którzy przyczynili się do tego pośrednio (niekompetentni urzędnicy i ci, którzy ich obsadzili na tych stanowiskach), lecz także my, dołożyliśmy swoją cegiełkę do tej "strasznej budowli". Czym zawiniliśmy? Naszym cichym przyzwoleniem na popełnianie wszelkiego rodzaju świństw. Powiat pucki nie należy do uprzemysłowionych regionów kraju, stąd problem bezrobocia nie jest nam obcy. Gdy wokoło szaleje bezrobocie, a kryzys coraz bardziej daje się we znaki, to taka ciepła posada w którymkolwiek urzędzie, staje się dobrą receptą na te bolączki. Lecz tutaj pojawia się problem, posad jest mało, a chętnych na nie sporo. Zaczynają się więc procesy rekrutacyjne, w których wykształcenie, doświadczenie, predyspozycje, kompetencje i kwalifikacje, niewielką mają wartość, zatem co się liczy? Na to pytanie, niech każdy postara się odpowiedzieć sobie sam, a jeśli któregoś dnia zmuszeni będziemy załatwić jakąś sprawę urzędową i zderzymy się z murem urzędniczej niekompetencji, zadajmy sobie pytanie, czy gdyby większość ludzi, wykonywało swoją pracę z pasją tzn. z powołania, a nie z polecenia, jak niestety często się zdarza, to czy dzieci te, musiałyby umrzeć, a ich rodzice zastępczy, zostać mordercami?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.