Facebook Google+ Twitter

"Śmierć frajerom" Grzegorza Kalinowskiego

Nie postrzeżemy jak uczestniczyliśmy w dwudziestu najważniejszych latach polskiej historii XX wieku."łotrzykowska powieść" - jak napisał Juliusz Machulski, wciąga czytelnika w barwne przygody Heńka Wcisło.

okładka książki / Fot. fot. B. Romer Kukulska Doskonały tytuł dla znakomitej powieści. Powieść kryminalna, przygodowa, historyczna. Nie wiem jak ją scharakteryzować.
Zawiera mnóstwo ciekawostek z historii Warszawy, epizody historyczne sięgają nawet po powstania śląskie. Gwara żołnierska, złodziejaszków, kieszonkowców, gazeciarzy warszawskich oraz śląska, uroczo rozbawiają czytelnika.
Książkę nie zostawimy w tramwaju czy pociągu, nie zapomnimy na ławce w parku, nie dlatego, że jest gruba ( ponad 500 stron) i w twardej okładce, ale dlatego, że chcemy ją zatrzymać dla siebie, by leżała na półce biblioteczki, by można było do niej jeszcze zajrzeć, chociażby by zobaczyć jak klnie się po żołniersku, rusku, warsiawsku, żydowsku i śląsku.
Bardzo zręcznie autor wykorzystał swoje doświadczenie belfra z ogólniaka, jak również, dziennikarza i reportera wojennego, niejako przemycając w te przygody sporo historycznych faktów w nieznanej barwnej otoczce.

Rozbawiają do łez scenki z żydowskimi "kawałkami", dykteryjki z łobuzami, z żołnierzami, urzędnikami carskimi, a potem pruskimi.
Prawie wszystkie historyjki i scenki są prawdziwe a epizody oparte na faktach. Autor włożył moc pracy przeglądając prasę z okresu od 1902 do 1926, która znakomicie zaowocowała wartką akcją i tysiącem autentycznych szczegółów z tamtej epoki.

Zawadiackie wyczyny Heńka, głównego bohatera powieści, budzą sympatię czytelnika, nawet gdy jego zdolności prowadzą go do elity kasiarzy i na drogę przestępczości.

Będzie druga część i dalsze losy Heńka oraz jego przygody, zabawne, patriotyczne, choć często wprost nielegalne, po prostu kryminalne.

Czekam zatem z niecierpliwością na następne przygody Heńka Wcisło, który przyznaję, mnie trochę zauroczył. Jako ciekawostkę zdradzę, że w epilogu autor ujawnia, iż inspiracją i wielką pomocą były opowieści rodzinne, którym zawdzięcza te bardzo wartościową książkę. Dlatego wartościową, bo przemyca w niej historyczne ciekawostki, o których w szkole nikt nie wspominał.
Warszawskie Wydawnictwo Literackie "Muza SA" Warszawa 2015
cena 49,90 zł
Grzegorz Kalinowski, autor książki, studiował historię i uczył w sławnym LO. im J. Zamoyskiego w Warszawie, był sprawozdawcą sportowym i korespondentem wojennym w dawnej Jugosławii. Obecnie jest dziennikarzem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Mam już Złotą Maskę. Dziś dotarła w Alpy. Warsiawska łobuzeria w Polsce międzywojennej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest II tom z podtytułem "złota maska" , przygód Heńka Wcisło, warsiawskiego awanturnika i spryciarza.
Nie mogę się doczekać aż książka trafi do mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

warszawskie knajpy, kluby, kawiarnie ciastkarnie, co się piło i jadło, i za ile.
Mnóstwo nazwisk, znanych, sławnych , historycznych. Autentyczne postacie historyczne razem z Heńkiem.....
musicie to przeczytać, wywiad , kryminał, sensacja i zwykła proza życia.
Och, żebym tak jak umiał pisać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra książka to szczyt marzeń!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kusząca propozycja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe czy mogę juz komentować

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ostatnich latach czytałem a nawet recenzowałem liczne książki nawiązujące do mojej ulubionej la belle epoque aczkolwiek na kilka ostatnich miesięcy "zdradzilem" ją dla epoki Roksolany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapowiada się naprawdę interesująco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaciekawiła mnie ta pozycja. Jak widzę. warto się z nią zapoznać,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa pozycja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.