Facebook Google+ Twitter

Śmierć gen. Sikorksiego - co kryją brytyjskie archiwa?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-14 07:51

Prokuratorzy katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej podejmą decyzję, czy zgromadzone dokumenty pozwalają wszcząć śledztwo w sprawie śmierci generała Sikorskiego 65 lat temu - pisze dziennik "Polska".

Do IPN w Katowicach właśnie trafiły do analizy akta Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Śledztwo w sprawie śmierci generała podejmowali już dwukrotnie prokuratorzy IPN ze Szczecina w latach 2005 i 2007. I dwukrotnie odmawiali wszczęcia postępowania. Jak tłumaczy naczelnik pionu śledczego IPN w Szczecinie Dariusz Wituszko, zgromadzone materiały nie uprawdopodobniały możliwości popełnienie przestępstwa.

Wątpliwości mogą rozwiać zagraniczne archiwa, zwłaszcza brytyjskie, do których w tej sprawie nie zajrzał żaden polski prokurator. Dokumenty w sprawie śmierci Sikorskiego zostały przez Brytyjczyków utajnione na 100 lat. Jednak prokurator może wystąpić do innego kraju o udzielenie mu konkretnych informacji w ramach prowadzonego śledztwa. Każdy kraj jednak ma własne przepisy o dostępie do informacji tajnej oraz archiwów i może tej pomocy odmówić.

Dlatego - zdaniem gazety - należy szukać do nich dojścia także kanałem politycznym. Dziennik "Polska" przypomina, że katowiccy prokuratorzy mają doświadczenie w przecieraniu szlaków do zagranicznych archiwów i badaniu działalności służb specjalnych. To oni zajmują się między innymi mordem katyńskim i zamachem na papieża.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.