Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7440 miejsce

Śmierć generała Sikorskiego - wypadek czy zamach?

Sześćdziesiąt siedem lat po tragicznej katastrofie z 4 lipca 1943 roku, w której zginął Władysław Sikorski wciąż nie znamy odpowiedzi na pytanie - czy to wypadek, czy też zamach? Temat ten podejmuje Tadeusz A. Kisielewski w swojej książce " "Zamach - tropem zabójców generała Sikorskiego".

Owiana mgłą tajemnicy gibraltarska tragedia, w której śmierć poniósł generał broni Władysław Sikorski, premier Rzeczypospolitej Polskiej i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, pochłonęła wraz z nim kilkanaście innych osób. Tragedia ta już od pierwszych chwil "utworzyła" wokół siebie dwa obozy, zwolenników wypadku, jak oficjalnie głosi komunikat brytyjskiej komisji śledczej i zwolenników teorii zamachu.

Książka wydana nakładem Domu Wydawniczego "Rebis" - Poznań 2008 / Fot. Okładka książkiDo tej drugiej grupy, zwolenników teorii zamachu na życie generała Sikorskiego należy Tadeusz A. Kisielewski autor książki "Zamach - tropem zabójców generała Sikorskiego". Autor jest doktorem analitykiem stosunków międzynarodowych, zajmującym się geopolityką i geostrategią.

Opierając się na materiałach czeskiego historyka profesora Jaroslava Valenty oraz symulacjach komputerowych lotu liberatora z generałem Sikorskim na pokładzie, przeprowadzonych przez profesora Jerzego Maryniaka z Politechniki Warszawskiej, Kisielewski skłania się do twierdzenia, iż katastrofa nie była dziełem wypadku. W toku analizy materiałów wspomnianych naukowców, jak również pozycji książkowych i publikacji, m.in. Davida Irvinga, Ewy Chapman czy Zbigniewa Dmochowskiego, autor pozwolił sobie na odtworzenie wydarzeń, które doprowadziły do śmierci generała Sikorskiego i pozostałych osób.

Co sprawiło, że autor skłonił się ku wersji zamachu? Otóż, jak na wstępie podkreśla nie znamy odpowiedzi na następujące pytania: ilu ludzi znajdowało się na pokładzie tego samolotu, ile osób zginęło i kim były niektóre z nich, kiedy osoby te zginęły, co było bezpośrednią przyczyną ich śmierci, ilu ludzi przeżyło, dlaczego ci ludzie się uratowali i jak długo potem żyli?

Pytania te stały się fundamentem do sformułowania logicznej hipotezy, dającej odpowiedź na zasadnicze pytanie "Czy samolot B24 Liberator AL523, w którym lub w pobliżu którego znaleziono zwłoki Sikorskiego i niektórych towarzyszących mu osób, znalazł się w wodach Morza Śródziemnego w wyniku wypadku, jak głosi oficjalna wersja, czy też w efekcie zaplanowanego działania?"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (39):

Sortuj komentarze:

A ja bardzo proszę Magdę o publikację materiału, który uzupełnią (taką mam nadzieję) w niedalekiej przyszłości, artykuły Barbary i Pana Roberta, co pozwoli nam wszystkim na kolejne "pogdybanie". Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu to nie tak jak myślisz. Jestem tu, ale z wielu powodów nie chcę już pisać. Piotr napisał artykuł na temat katastrofy i to wystarczy. Masz rację , że każdy następny artykuł będzie powtórzeniem tematu. Ale przecież możesz podzielić się z nami swoją wiedzą. Jesteś bardzo rzetelna osobą , więc to co możesz nam przekazać będzie zapewne prawdziwe i ciekawe. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, oczekuje z niecierpliwością Panskiego arta. n/t gen Sikorskiego.
Moje prośby do Magdy zostały bezskuteczne.
SZkoda. Gdyż co historyk , to historyk.
Być może już tu się wszyscy wygadali nt i każdy następny artykuł będzie już powtórką tematu.
No. cóż. W takim razie. zażartuję : Moje rewelacje poczekają jeszcze ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magda realia tak ale charakter Sikorskiego już od czasów Legionów to inna sprawa. Miał tą cechę że był pamiętliwy. Żurawiejka o nim jako o ''pułkowniku na tyłach'' odbiła się czkawką wieli legunom gdy doszedł do władzy. To jak potraktował gen B.Wieniawe- Długoszowskiego woła o pomste do nieba. Przypomne tylko że Wieniawa był przez jeden dzień Prezydentem II RP. Panie Piotrze dziękuje za zaproszenie ale na razie nie mam zbyt wiele czasu. Swoje racje przedstawił Pan w sposób wyczerpujący, naturalnie tylko opierając się jednej książce i tezach jej autora.Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, pisałem w komentarzach co było moim zamiarem, natomiast jeśli Pana wiedza pozwala przedstawić wzmiankowane historie, to byłoby mile widziane przedstawienie tego w materiale na łamach wiadomości24

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, że tak, nie ma kryształowych ludzi. Ale podejmując się krytyki Sikorskiego nalezy dokładnie , w miarę obiektywnie przeanalizować ówczesne realia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem swoją drogą ciekawy kto napisze o Nikczemnej postawie gen.Sikorskiego wobec oficerów związanych z Piłsudskim i o Wyspie Węży. O tragicznych losach tych ludzi a nawet samobójstwach. Sikorski nie jest zdecydowanie postacią kryształową. Jego liczne braki przysłoniła tragiczna śmierć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Baliszewski starał się przeforsować tezę o zamachu przed lotem. TVN dała mu wielki grant na udowodnienie tegoż.Powstał cykl filmów ''Generał'' który moim zdaniem nie wytrzymał próby. Ekshumacja zwłok generała wykluczyła tą tezę. Szanowni komentatorzy w tym że Korona Brytyjska ukrywa dokumenty nie ma nic Nadzwyczajnego To wynika z prowadzonej przez nią od wieków polityki. Bardzo wiele spraw otrzymuje gryf tajności na 50 70 czy nawet 100 lat. Kontekst śmierci Sikorskiego ze sprawą Katynia i zmiany polityki wobec Stalina przez rząd emigracyjny jest szalenie kuszący. Każda smierć przywodcy państwa jest od razu podejrzana i szuka się ''ciemnych intencji'' tak jest teraz ze Smoleńska Tragedią i tak jest z Giblartarską Tak było z Kennedym i Palme. Jest też śmiała teza co do zabójstwa Cezara w 44 pne. Itd itd. Książka Kisielewskiego jest już znana od lat podobnie Irving dodam bardzo kontrowersyjny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Było wiele zaniedbań ze strony Anglików i śmierć Generała była im nie jako na rękę. Mający powstać układ pomiędzy Wielką Brytanią a Związkiem Radzieckim, a w nim zawarte postanowienia z klauzulą o uznaniu radzieckich nabytków terytorialnych po 1 września 1939 roku, były temat rozmów Sikorskiego z Rooseveltem, by prezydent USA wywarł presję na Anglikach o zaniechaniu podpisywania tej klauzuli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu w takich kwestiach zawsze są wątpliwości. Jeżeli się nie chce przyjąć do świadomości pewnej wiedzy to idzie się po najmniejszej linii oporu. Nawet pracując nad konkretnym dokumentem ma się wątpliwości czy postawiona hipoteza jest właściwa. W przypadku tej katastrofy niejasności jest wiele. Ostatnia komisja (chyba kilka lat temu) badająca przyczyny katastrofy stwierdziła, że przyczyną może być przypadkowe włączenie automatycznego pilota. Jednak sporo faktów świadczy o tym , że było wiele zaniedbań ze strony Anglików.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.