Facebook Google+ Twitter

Śmierć połączyła wszystkich: Tannenberg 1914 - Szkotowo 2014

Wybierając się na urlop, w swoich planach warto jest uwzględnić, wielkie wydarzenie Tannenberg 1914 - Szkotowo gm. Kozłowo 2014.

Der Tod eint sie Alle – Смерть всех объединила - Śmierć połączyła wszystkich

W 2014 roku mija 100. rocznica wybuchu I wojny światowej. Obszar ówczesnych Prus Wschodnich stał się miejscem zaciętych walk żołnierzy największych mocarstw wojskowych Europy – Niemiec i Rosji. Gmina Kozłowo należy do miejsc gdzie do dziś kampania 1914 roku pozostawiła po sobie 24 cmentarze i mogiły na których spoczywa 1627 żołnierzy z armii niemieckiej i rosyjskiej (516 Niemców i 1111 Rosjan), To tu faktycznie przebiegała bitwa, którą historycy nazwali bitwą pod Tannenbergiem. Od 25 sierpnia 1914 r. jednym z decydujących miejsc w których rozstrzygała się bitwa był obszar wokół jeziora Kownatki. Obejmujący wioski Szkotowo, Michałki czy Frąknowo. To tu nastąpił frontalny atak sił rosyjskich a potem niemiecki kontratak. Doszło tutaj do walk żołnierzy 41 dywizji piechoty XX Korpusu Niemieckiego a 2 dywizją rosyjskiej piechoty 2 Armii zwanej też „Warszawską”. Udział Polaków w armiach państw zaborczych, był ogromny, ginęli często w bratobójczych walkach - świadectwem są liczne kwatery wojenne, pomniki, tablice pamiątkowe na których widnieją polsko brzmiące nazwiska.

Fakty te stanowią wystarczający argument, aby poprzez symboliczną rekonstrukcje walk uświadomić czym dla nas i Europy było i jest jedno z ważniejszych wydarzeń okresu I wojny światowej. Władze Gminy Kozłowo, wspierając inicjatywę grupy historyków i pasjonatów, podjęła decyzję o organizacji 4-dniowych uroczystości p.n. Dni Historii Ożywionej Tannenberg-Szkotowo 2014.- w dniach 24-27 lipca 2014 roku w Szkotowie i Browinie.

Tannenberg 1914 - Szkotowo gm. Kozłowo 2014


Czwartek 24 lipca 2014 r.
- otwarcie obozu rekonstrukcyjnego;
Piątek 25 lipca 2014 roku
- zwiedzanie pola bitwy pod Tannenbergiem;
-od godz. 18.00 -  festiwal kultury polskiej, niemieckiej i rosyjskiej w Browinie;
Sobota 26 lipca 2014 r.
- zwiedzanie obozu rekonstrukcyjnego;
- godz. 17.00 - próba generalna bitwy;
- godz. 20.00 - wieczorne widowisko światło-dźwięk na cmentarzu w Szkotowie - spotkanie rekonstruktorów wszystkich wszystkich armii i krajów - uczestników Wielkiej Wojny;
Niedziela 27 lipca 2014 r.
- godz. 9.30 - nabożeństwo wielowyznaniowe na cmentarzu w Szkotowie; 
od godz. 12.00
- pokazy dioram grup rekonstrukcji historycznej;
- 13.00 - walki I i II Brygady Legionów oraz CK armii z armią rosyjską na froncie wschodnim - małe pole bitewne;
14.00 - "Na Zachodzie bez zmian" - boje amerykańskiej armii z niemiecką na froncie zachodnim - małe pole bitewne;
- 15.00 - rekonstrukcja bitwy pod Tannenbergiem (pole duże);

Za stronę rekonstrukcyjną odpowiada SRH Marienburg z Malborka (oddziały niemieckie), a GRH 21 Muromskiego Pułku Piechoty z Warszawy oraz 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza za oddziały rosyjskie. Za artylerię odpowiada GRH Twierdzy Nowogiergojewskiej.
Producentem wykonawczym rekonstrukcji jest Militaryart.pl sp z.o.o oraz Fundacja Polonia Militaris i Fundacja Wojskowości Polskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.