Facebook Google+ Twitter

"Śmierć proroka". Ten koniec świata już nadszedł

Ludzie rozdarci, nie wiedzący, jak odnaleźć się w przerażającej i co i rusz zaskakującej rzeczywistości – to bohaterowie trylogii Słobodzianka. Bliscy i nam. Choć od bohaterów dzielą nas dekady, ich koniec świata jest również naszym.


Poznane historie stają się pretekstem do refleksji nad końcem świata. Czym on jest? I co go zwiastuje? Proroctwa bogatego Ilji, który daje policjantowi Majewskiemu na sierotki, czy może sztuczka Regisa, który niedługo później również wesprze mieszkańców bidula? Może jego oznaką będzie ukrzyżowanie proroka lub sąd ostateczny? A może wybory, w których miażdżącą przewagą wygra towarzysz Stalin? Bądź Rotszyld przyjeżdżający ze swoim kramem z Białegostoku na motorze?

Zagubienie mieszkańców Wierszalina i okolic może budzić śmiech. Dla mnie najlepszym podsumowaniem, a jednocześnie puentą, która pojawia się niemalże na samym początku lektury, są słowa Bonfaciuka: „I z czego tu się śmiać? Z czego? Że nie świat to już, a jeden sracz? I nie ludzie, a robaki, co każde gówno zjedzą i powiedzą: o, ale słodka gruszka!”.

Ten koniec świata już nadszedł. I nadchodzi każdego dnia na nowo. Zmieniają się realia, zmieniają się siły polityczne, ale ludzie zostają ci sami. Próbujący znaleźć sobie miejsce w świecie, który ich przeraża. Starający się zrozumieć reguły nierównej gry, zwanej życiem, wbrew wszystkiemu. Nawet wbrew temu końcu świata, co się zbliża, który przeraża, a którym jest każdy dzień. Dopiero pójście za nawoływaniem Ilji do pokuty i nawrócenia może coś dać. O ile jednak będzie szczere, w końcu nietrudno jest z Chrystusa stać się Judaszem... Do wyboru jest jeszcze partia. Albo bycie „tutejszym”.

Książkę polecam każdemu, kto chce pośmiać się i zadumać nad przemijającym światem, który jednak – wbrew pozorom – pełen jest ponadczasowych historii, przemyśleń, konfliktów. Właśnie te ponadczasowe problemy ujął w swoim dziele Słobodzianek, mający w pamięci dziecięce historie o człowieku, który założył osadę Wierszalin, a wraz z nią stworzył własne wyznanie.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.