Facebook Google+ Twitter

Śmierć w obronie honoru

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-10 12:32

Codziennie na świecie giną kobiety, mordowane przez ojców i braci. Jest to tzw. zabójstwo honorowe - zbrodnia, w której bierze udział cała rodzina.

15 kwietnia 2008r. - Ośmioletnia Nojoud Ali walczy przed sądem o unieważnienie małżeństwa, do którego zawarcia zmusił ją ojciec. / Fot. Yahya Arhab PAP/EPAFox News informuje o przypadku 27-letniej dziewczyny z Jemenu, która została zamordowana przez własnego brata. 24-letni mężczyzna po zatrzymaniu przez policję zeznał, iż zrobił to, gdyż słyszał plotki na temat siostry. Rzekomo spotykała się z jakimś mężczyzną. Sekcja wykazała, że dziewczyna była w czwartym tygodniu ciąży.

Podobne przypadki są chlebem powszednim w świecie arabskim. Coraz częściej także mają miejsce na Zachodzie, gdzie emigrują muzułmanie.

Zabójstwo honorowe jest prawem zwyczajowym, zakorzenionym w tradycji plemiennej. Nakazuje ono zabijanie kobiet, które splamiły honor rodziny. Zbrodnie są dokonywane za zgodą wszystkich członków rodziny. Katami są ojcowie i bracia. Wszystko odbywa się przy aprobacie społeczeństwa. Plamą na honorze rodziny jest np. seks przedmałżeński, spotykanie się z chłopakami (dotyczy to nastolatek), styl ubioru, odbiegający od tradycyjnego, znajomi, nawet konto w serwisie społecznościowym.

Tradycja ta nie wywodzi się z Islamu. Nawet autorytety religijne nie są w stanie przemówić do rozsądku swoim wyznawcom. A skala problemu jest olbrzymia. Coraz częściej w Europie i Stanach Zjednoczonych można usłyszeć o zabójstwach honorowych. Takie przypadki trudno wykryć, gdyż sprawcy są chronieni przez członków rodziny. Tych samych, którzy wyznaczyli wyrok dla zamordowanej. W świecie arabskim takie zbrodnie w ogóle nie są rozpatrywane przez policję. Jeśli jednak mordercy są zatrzymywani, to dostają lekkie kary. Dzieje się tak, gdyż społeczności pochwalają takie praktyki. Kobietom, które otwarcie sprzeciwiają się zabójstwom honorowym wydawane jest zaocznie wyroki śmierci. I to przez własne rodziny.

Zabójstwa honorowe są częścią stylu życia, jaki panuje na Bliskim Wschodzie. Kobiety zgwałcone giną tam przez ukamienowanie, gdyż seks z obcym mężczyzną, nawet wymuszony, traktowany jest jako cudzołóstwo. Dziewczynki, często nawet nie nastoletnie, wydawane są za mąż, bite i poniżane. Znany jest przypadek 10-latki, która została wydana za mąż, ale gdy próbowała się rozwieść, sąd uznał, iż jest na tyle dorosła, by mieć męża, ale nie na tyle, by się rozwodzić. Innym okrutnym prawem jest tzw. kara w obronie honoru rodziny. Jeśli chłopak zgwałci siostrę swojego sąsiada, ten będzie miał pełne prawo, wręcz przywilej, by zgwałcić siostrę gwałciciela. Podobnie jest w przypadku morderstw. To nie mordercy ponoszą kare, lecz ich siostry.

W obecnej chwili, nikt nie potrafi obronić kobiet przed śmiercią. Ani urzędnicy, ani policja, ani duchowni. Paradoksem jest fakt, iż kary ponoszą wyłącznie kobiety. Czy zostały zgwałcone, czy zakochały się w chłopaku, który nie odpowiada rodzinie - zostają zabijane. Mężczyznom, gwałcicielom i mordercom nie spada włos z głowy.

Więcej na Niewiarygodne.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak, jak piszesz przypadki te zdarzają się również na zachodzie wśród imigrantów. W Berlinie niejednokrotnie prowadzono już śledztwa w sprawie morderstw na tym tle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Plamą na honorze rodziny jest np. seks przedmałżeński, spotykanie się z chłopakami (dotyczy to nastolatek), styl ubioru, odbiegający od tradycyjnego, znajomi, nawet konto w serwisie społecznościowym."

Tak, to jest głupie. Nie dość, że kobietę zgwałcą to jeszcze jest za to karana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.