Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6330 miejsce

Śmiercionośne solarium! Skutki tanoreksji porównywalne z paleniem papierosów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-07-06 22:00

Zita Farrelly, mieszkanka Manchesteru miała zaledwie 29 lat, kiedy po siedmioletnim opalaniu się na solarium zmarła na raka skóry.

Tanoreksja to uzależnienie od opalania. Osoby uzależnione od promieni słonecznych mają wrażenie, że ich skóra jest ciągle blada - w ich mniemaniu są nieatrakcyjni, gdyż to opalenizna powoduje u nich poczucie wartości.

Osoby uzależnione od promieni słonecznych mają wrażenie, że ich skóra jest ciągle blada / Fot. AkpaW Stanach Zjednoczonych aż 90 proc. zachorowań na raka skóry (np. na czerniaka złośliwego) powoduje uzależnienie od solarium (za Wikipedia.pl). W pojęciu "uzależnienie" mieści się cotygodniowe chodzenie na solarium, przy zwiększonych dawkach czasowych. Problem tanorektyków polega na nieświadomości zagrożenia oraz całkowitym braku przyjęcia do wiadomości tego, że jest się uzależnionym, co możemy zaobserwować również u nałogowych palaczy czy też alkoholików.

Oprócz takich efektów ubocznych opalania się na solarium, jak szybkie starzenie się skóry, uszkodzenie wzroku, intensywny trądzik, czy też zakażenia skóry, promienie UV w dużych dawkach mogą powodować właśnie nowotwór, który to niekoniecznie musi być rakiem skóry.

Według instytutów onkologicznych z całego świata, tanoreksja już niedługo będzie porównywalna z uzależnieniem od nikotyny - bo przecież obie mogą prowadzić do śmierci, z tym że skala zachorowań na raka płuc, spowodowana nadmiernym paleniem tytoniu, jest jak na razie znacznie większa. Już w przeciągu 10-15 lat oba uzależnienia mogą być do siebie porównywalne.

Zita Farrelly w wieku 14 lat zaczęła chodzić na solarium. Dwa razy dziennie. W wieku 21 lat zaprzestała opalania promieniami UV z powodu możliwości występowania komplikacji. W wieku 29 lat znalazła na nodze znamię. Po 9 miesiącach zmarła. Dzisiaj odbył się jej pogrzeb.

Jak powiedzieli lekarze - jeśli Zita zaprzestałaby opalania się na solarium wcześniej, to i tak byłoby już za późno. Dlatego najlepiej nie zaczynać. Jako normalną, zdrową dawkę dla skóry, uznaje się maksymalnie 10-15 minut, raz - dwa razy w miesiącu, lecz w ciągu roku ich ilość sesji nie powinna przekroczyć 20. A jeśli to możliwe - należy unikać solarium w ogóle. Zita niestety nie przestrzegała tych zasad. Jak jednoznacznie ocenili lekarze, jej śmierć spowodowana była właśnie przez solarium, przez które dostała raka skóry.

3 dni przed śmiercią Zity Farrelly jej córeczka skończyła rok. Zostawiła także siedmioletniego syna oraz konkubenta. Jej rodzina ma nadzieję, że jej przypadek będzie przestrogą dla wszystkich, którzy solarium uważają za rzecz całkowicie bezpieczną i dodającą urody.

18 lipca 2007 roku odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz nowo powstałej fundacji zajmującej się problemem tanoreksji.

źródło: ITN.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

mm
  • mm
  • 28.01.2012 16:58

a ja chodzę na solarium na 10 minut raz na półtora miesiąca i mi wystarcza :) tak że mam nadzieję, że to bezpieczna dawka opalania. najlepiej byłoby zrezygnować w ogóle, ale po prostu lubię i myślę, że mieści się to w granicach rozsądku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gosia
  • Gosia
  • 17.03.2011 12:32

Dawidzie za jednym razem dajesz sobie taką dawkę UV ,że przez te 40min umierają Twoje wszystkie komórki. Lepiej pójść częściej np. raz dwa razy w tygodniu na mniej minut a "zdrowy" czas opalania to 7-10 min.w zależności od tego jaką masz karnację. Pozdrawiam i absolutnie odradzam opalanie się w solarium po 40 min.za jednym razem!

Komentarz został ukrytyrozwiń
dawid peksa
  • dawid peksa
  • 20.10.2010 10:12

moim zdaniem opalanie jest dobre ale nie mozna przesadzac ja chodze raz na 10dni na 40minut i jest ok

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może niedługo kolejna choroba cywilizacyjna;-(

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Kiedyś u siebie na blogu pisałem o zgubnych skutkach tanoreksji jako kolejna "reksja"XXI wieku :-]

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ nie wiedziałam, że coś takiego ak tanoreksja wogóle istnieje... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.07.2007 22:20

(+) Ciekawe i dobrze napisane

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.