Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15067 miejsce

Śmiertelnie dobra zabawa na Woodstock

Rozpoczynający się właśnie festiwal Woodstock zbiera śmiertelne żniwo.Impreza firmowana przez Jurka Owsiaka ma w swojej tradycji zasilanie niebiańskich orszaków nowymi duszyczkami. Mimo to wciąż ma ogromne rzesze zwolnenników.

Przez ostatnie tygodnie próbowano mnie, przeciwnika tego typu imprez, przekonać że Woodstock to cudowna impreza pełna pokojowo nastawionych uroczych ludzi. Opowiadano mi o pełnych przyjaźni, wspólnoty obrazkach. Większość z moich rozmówców przemilczało wszelkie ciemne strony tego wydarzenia. Trudno mi uwierzyć, że to impreza bez wad. Tylko czy rzeczywiście impreza, która co roku zbiera ofiary śmiertelne jest taka sielska?

Śmierć na Woodstock to już tradycja

Każdego roku w Europie jest sporo imprez masowych na ogromną skalę. Mimo wszystko, do tradycji przynajmniej większości z tego typu festiwali nie należą ofiary śmiertelne. I jak tu powiązać doniesienia wszystkich placówek kontrolujących festiwal od lat, które jasno mówią, że Woodstock jest bezpieczny z informacjami o ofiarach i doniesieniach policji. Warto przypomnieć dane dotyczące zgonów w ciągu ostatnich pięciu lat:

2003 r. - 1 ofiara
2004 r. - 1 ofiara
2005 r. - brak danych o ofiarach
2006 r. - 3 ofiary
2007 r. - 1 ofiara
2008 r – póki co, 1 ofiara

Zmarli to ofiary własnej bezmyślności. Niektórzy stracili życie wypadając z pociągu podczas podróży na Woodstock, inni zmarli na polu namiotowym. Każdego roku policjanci spisują wielu uczestników festiwalu, którzy podróżują do Kostrzyna nad Odrą pod wpływem alkoholu. Zatrzymywani są także dilerzy narkotyków oraz posiadacze środków odurzających.

Kultura, przyjaźń... sekty?

Można zrozumieć próby ocieplenia wizerunku Woodstocku przez Jurka Owsiaka. Szkoda jednak, że
pozwala na obecność na festiwalu kontrowersyjnego kościoła Hare Kriszna, który przez wielu postrzegany jest jako kontrowersyjny odłam religijny a nawet porównywany z sektami. Kwestii spornych w ich klasyfikacji nie brak mimo wprowadzenia ich przez MSWiA do "Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych".

Organizator jednak zapewnia, że uczestnikom Przystanku nic nie grozi ze strony przedstawicieli Hare Kriszny. Tegoroczna edycja imprezy daje jednak „krisznowcom” interesującą oprawę w postaci promocji kultury Indii, z którymi chcą być kojarzeni.

Z drugiej strony mamy wykłady w Akademii Sztuk Przepięknych, na które zaproszono między innymi Tomasza Raczka, Leszka Balcerowicza i Jan Tomaszewski. Oferta imprez towarzyszących jest imponująca..
Nawet mnie kusi , która choć blado wygląda w moich oczach w połączeniu z perspektywą całości imprezy pełnej tłumu, pyłu, ogromnych pól namiotowych i dość spartańskich warunków.

Aby znać smak trzeba spróbować

Na nic jednak dyskusje „na sucho”. Ani moje zdanie, ani żadnego innego zwolennika czy przeciwnika Woodstocku jest zwyczajnie nieobiektywne bez uczestnictwa w tym wydarzeniu. Może kiedyś zdecyduję się wybrać na miejsce wydarzeń by poznać temat od podszewki. No chyba, że wcześniej przeciwnicy Woodstock dopną swego i impreza zniknie z kalendarza na zawsze.


Dane dotyczące ofiar scaliłam w jedno na podstawie danych z prasy na przełomie ostatnich pięciu lat, wśród nich - Wiadomośći24.pl, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

tajemnicza1011
  • tajemnicza1011
  • 04.08.2012 00:57

Witam mam pytanie . Czy to prawda że zginoł młody chłopak bo został zaatakowany nożem ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

hehehe porażające argumenty.
Włącz myślenie , wyłącz stereotyp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adrianie, jesteś dziecinny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

myślę, że znaczna część twoich tekstów może zaliczać się do tzw: TZDW,,, nieładnie... bardzo ,,,, nieładnie.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) wreszcie "inny" tekst o Woodstocku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż mój pierwszy -.
Wstęp mówi sam za siebie, nie ma czego uzasadniać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze co do sekt. Myślę, że bardziej niebezpieczne są takie, które zewnętrznie nie pokazują swojej przynależności (strojem, zachowaniem) tylko umiejętnie manipulują potencjalną ofiarą, by ją zwerbować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 1989 roku byłem w Jarocinie. Świetna impreza, świetni ludzie. Do incydentu doszło jednego (znaczy na własne oczy widziałem). Nie obawiałem się ani przez chwilę o swoje życie. Nie wiem jak teraz wyglądają takie imprezy ale podejrzewam, że wiele się nie zmieniło (może organizacja jest sprawniejsza a technika mniej zawodna :D)
Każdy ma prawo do włąsnej oceny i interpretacji a choć nie ze wszystkim się zgadzam dam plusa autorce za odwagę i chęć przedstawienia własnego zdania.

Wszystkim natomiast polecam odwiedzenie takiej imprezy i przebywanie wśród fanów przez co najmniej 48 godzin. To na prawdę fajni, życzliwi ludzie. Oczywiście można trafić i na jakiegoś buraka ale to zdecydowana mniejszość :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.08.2008 14:20

Hoho widzę, że autorka poruszyła temat tabu. Ale faktycznie bardzo tabloidowy tekst.
A komentujący mogliby sobie darować mantrę Hare Hare pewnie jesteś złą katoliczą Hare Hare nie to co anielski Owsiak Hare Hare

Komentarz został ukrytyrozwiń

I czy pomyślałaś, że ktoś w tym samym stylu mógłby napisać "artykuł" "Śmiertelne święta" o Bożym Narodzeniu? Wiesz, ile osób wracających od rodziny czy jadących na święta ginie na drogach? A ile trafia do szpitali z różnymi niedyspozycjami? Z czego część nie wychodzi z tego cało?
Chciałabyś, żeby ktoś w takim stylu podsumował święta Boże Narodzenia? Bo ofiar zebrałby na pewno więcej.

A co do sekt, to ja kiedyś spotkałam dziewczyny werbujące do jednej z groźniejszych sekt na Uniwersytecie. Na pewno część osób zwerbowały. Z pewnością da się dotrzeć do statystyk potwierdzających, że do sekt trafiają także studenci. I co, zamierzasz pisać o Uniwersytetach "mających w tradycji zasilanie niebiańskich orszaków"? Twój znajomy doktor nauk też z pewnością nie spotkał krisznowców na Woodstock.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.