Facebook Google+ Twitter

Śmigus-dyngus, Emaus i nie tylko. Drugi dzień świąt w Krakowie

Już od rana na Małym Rynku w Krakowie można było spotkać liczną grupę młodzieży ochoczo polewającą się wodą z pobliskiej fontanny. Śmigus-dyngus nie był jedyną tradycją, której stało się zadość.

Emaus odpust wielkanocny na Salwatorze / Fot. Sławomir OstrowskiNa Salwatorze odbył się odpust wielkanocny zwany Emaus, który co roku organizowany jest w drugi dzień świąt wielkanocnych od ponad pięciu wieków.

Dodatkowe atrakcje w ramach tegorocznego Emaus przygotował Dom Zwierzyniecki (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), gdzie w tym dniu odtworzone zostało dawne oblicze słynnego odpustu Emaus, a odwiedzającym muzeum starano się przybliżyć to wszystko, Emaus Zwierzyniecki w Domu Zwierzynieckim (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Królowej Jadwigi 41) / Fot. Sławomir Ostrowskico niegdyś w zwyczajach przedmieść krakowskich było priorytetowe.

W śród zwyczajów dawnych znalazło się również miejsce dla zupełnie nowego happeningu, który być może wpisze się na stałe do kalendarza imprez. Na Placu Szczepańskim z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej odbyło się wspólne puszczanie dużych i małych baniek mydlanych, w ramach akcji społecznej - Wielkanocne Bańki Miłości. Ta ostatnia akcja miała charakter międzynarodowy Wielkanocne Bańki Miłości na Placu Szczepańskim / Fot. Sławomir Ostrowskiponieważ Bańki Miłości były puszczane również m. in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Portugalii i Szwecji, a w Polsce puszczanie Wielkanocnych Baniek Miłości, w tym czasie, planowane było również w Katowicach.

Drugi dzień świąt tradycyjnie zakończył się ostatnim koncertem festiwalu Misteria Paschalia, który trwał w Krakowie od 18 do 25 kwietnia. Finałowy koncert festiwalu jak co roku w pełni poświęcony został utworom Antonio Vivaldiego. Na koncert przybył wraz z małżonką Andrzej Wajda.

Śmigus-dyngus na Małym Rynku w Krakowie / Fot. Sławomir OstrowskiŚmigus-dyngus na Małym Rynku w Krakowie / Fot. Sławomir OstrowskiŚmigus-dyngus na Małym Rynku w Krakowie / Fot. Sławomir OstrowskiNie ma to jak smak odpustowej waty cukrowej / Fot. Sławomir OstrowskiEmaus Zwierzyniecki zabawy dla dzieci przygotowane z okazji Emaus 2011 / Fot. Sławomir OstrowskiEmaus odpust wielkanocny na Salwatorze - czar odpustowych tabliczek / Fot. Sławomir OstrowskiAndrzej Wajda z małżonką przed ostatnim koncertem Misteria Paschalia 2011 w Operze Krakowskiej / Fot. Sławomir OstrowskiKoncert kończący Misteria Paschalia 2011 Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego / Fot. Sławomir OstrowskiKoncert kończący Misteria Paschalia 2011 Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Krakowianie co roku tłumnie odwiedzają Emaus. Widzę Sławku, że udało Ci się być w kilku miejscach w Krakowie :) Za relację 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa impreza. Dobra relacja. Podoba mi się zdjęcie z licznymi, kolorowymi balonami. Najlepsza ilustracja do materiału.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.