Facebook Google+ Twitter

Smokowski i Twarowski wzięci po połowie

Swego czasu w naszej gazecie www.wiadomosci24.pl ukazał się przedruk z Gazety Wrocławskiej, traktujący o sportowych komentatorach. Czy jest się z czego śmiać?

W tekście owym nie tyle przybliżono sylwetki najbardziej znanych komentatorów, a w dużej mierze przypomniano ich najsłynniejsze wpadki na antenie. Cytaty były mocno odgrzewane, a większość z nich znałem z czasów, kiedy wyszukiwanie błędów językowych nie było jeszcze ulubionym hobby kibiców piłkarskich (tak, piłkarskich, bo nie spotkałem się z tym wśród kibiców na przykład łyżwiarstwa figurowego), a efekty tego procederu były czymś nowym i naprawdę zabawnym.
Dobrze, że materiał z dziennika zasilony był świezymi lapsusami z tegorocznego mundialu, bo kolejne przypominanie starych powiedzonek jest tyleż pretensjonalne, co niesmaczne.

Swoją drogą to prawdziwy fenomen. Tylu jest dziennikarzy z różnych branż (polityka, gospodarka, korespondencja wojenna, serwisy zagraniczne), a jakoś nikt nie czepia się ich poprawności językowej. Komentatorom sportowym zaś wciąż patrzy się na usta, jakbyśmy co najmniej sami nigdy w życiu nie popełnili błędu gramatycznego.

Jestem potwornie wyczulony na brak poprawności językowej (koledzy mnie za to nie lubią), ale komentatorów przestałem się czepiać, odkąd pierwszy raz w życiu musiałem relacjonować na żywo mecz siatkarski. Wszystkim tym, którzy chcą zwolnić Szpakowskiego, Szaranowicza lub Jońcę, polecam spróbowanie tego chleba.

Ale żeby najbardziej doświadczeni komentatorzy TVP nie poczuli się zbyt pewnie, z całą bezczelnością pragnę nadmienić, że można komentować bez błędów językowych, nie mając tak bogatego doświadczenia. Przykładem są panowie Tomasz Smokowski i Andrzej Twarowski. I to wcale nie razem wzięci, ale wręcz po połowie...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.