Facebook Google+ Twitter

Smoleńsk wciąż dzieli

Zbliżające się obchody tragedii smoleńskiej pokazują jak bardzo jesteśmy spolaryzowani i jak mało głosów rozsądnych dociera do opinii publicznej.

Fragment wraku prezydenckiego Tu-154M / Fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular NewsGdzieś 20 proc. elektoratu skłonna jest identyfikować się z najbardziej ekstremalnym scenariuszem smoleńskim, wliczywszy weń rosyjskich zamachowców, spiskujących z nimi tuskowców i żądanie dotyczące międzynarodowego rozliczenia tej katastrofy.

60 proc. ma wątpliwości, które nie wykluczają zamach.

W dyskusji na TVP1 w programie "Na pierwszym planie", który prowadził Piotr Kraśko po emisji dokumentów reprezentujących lightową i hardcorową wersję tragicznych zdarzeń z 10 kwietnia zabrakło mi centrowego stanowiska. Choć centrum to nie zawsze racja a najczęściej bywa, że centrowa opinia to ucieczka od prawdy to w tym wypadku jak najsłuszniejsze byłoby powiedzieć, że jest mnóstwo znaków zapytania a rząd popełnił wiele błędów - nie zrobili tego Wroński z Wyborczej i Krzemiński, też z Wyborczej. Jednak wyciąganie wniosków zbyt daleko idących z zaniedbań rządu to gruba przesada (Karnowscy i Gazeta Polska).

Łomżyński biskup senior używa w niegłupiej homilii zwrotu zbrodnia, gdy mówi o katastrofie smoleńskiej.

Są poszlaki, że Moskwa zadziałala jak zwykle serdecznie ale nieprofesjonalnie, że PO z całych sił próbowała zamknąć rozdział smoleński nietrafnymi konkluzjami. Politycy miłości żonglowali rozpaczą rodzin smoleńskich, itd.

Nie wolno zamykać Smoleńska, ale nie pozostawiajmy tego narodowego dramatu otwartym dla paranoi zbiorowej czy indywidualnej.

Słowo zbrodnia to twarda i krzywdząca sugestia, bo kto mógł zabić nam prezydenta jak nie Rosjanie. A oni są Bogu ducha winni. Należą się im słowa podziękowania za solidarność, którą okazali Polakom w tych ciężkich chwilach. Od katolickiego hierarchy nie usłyszeli nic życzliwego pod swoim adresem. A przecież to tam w, w kościele miał się tworzyć klimat wzajmnego zaufania, po latach wrogiego dystansu.

Jak się ma wypowiedź biskupa seniora do dokumentu o pojednaniu polsko-rosyjskim? Na miejscu patriarchatu podziękowałbym fałszywym przyjaciołom z episkopatu.

Hierarcha - mam nadzieję, że odosobniony - próbuje budować martyrologię polską tanim kosztem, banalnie. Tragedia to okropna, ale choć prosi się o kropkę nad i, nie można na teraz powiedzieć, że Lech Kaczyński i pasażerowie TU 154 są czyimkolwiek ofiarami na równi z katyńskimi.

Katastrofa Smoleńska z jednej strony została politycznie użyta do zakrycia kryzysu przywództwa po prawej stronie sceny politycznej, z drugiej została zmanipulowana, żeby wyhamować polską martyrologię - nie pozwolono Polakom dostatecznie, czyli adekwatnie silnie potrwać w żałobie i respekcie dla ofiar tej katastrofy.

Z paranoikami nie da się rozmawiać, ale czy da się rozmawiać z manipulantami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Smoleńsk jak lustracja i dekomunizacja dzielić będą .
Sowieci wycofując swoje czołki pozostawili po sobie mocną i zwartą agenturę pamiętającą NKWD , osobowe źródła informacji.
To już kolejne pokolenie, hojne opłacone z nadwyżek ze sprzedaży surowców energetycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smoleńsk dzielil, dzieli i bedzie dzielił. To idee fixe prezia. To neverending story.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pod wpływem kultu smoleńskiego w wykonaniu PiS przychodzi mi na myśl zwrot angielski: there is a fool borne every minute, co należy przetłumaczyć jako
mało kto potrafi zrobić właściwy użytek z własnego rozumu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Konopka co to są "zabójcze instynkty z Wybrzeża"?

Pani Mario - jak tyle ludzi chce pomnika, to niech go postawią. Skoro właśnie w Częstochowie powstaje największy pomnij JP II, skoro w Świebodzinie powstała 36m statua Jezusa, to naprawdę nie rozumiem gdzie tu problem? Najwyraźniej ci wszyscy "co tak bardzo chcą" mają dwie lewe ręce i stado oczekiwań...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ŚP. Lech Kaczyński miał wielu wrogów tu w Polsce i to takich, którzy gotowi są zabijać.
Wszelkie inicjatywy odnośnie Jarosława Kaczyńskiego i Lecha Kaczyńskiego narodziły się w chorych umysłach ludzi z zabójczymi instynktami z Wybrzeża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielcy ludzie nie potrzebują pomników !

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ roman koźmiński

Coś mało tego "więcej"...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Burząc pom­ni­ki, oszczędzaj­cie co­koły. Zaw­sze mogą się przydać." (Lec)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukasz. Kogo obchodzi gdzie spędzisz jutrzejszy wieczór?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.04.2013 13:34

Podobno na FB jest strona "TAK dla pochowaniu w Piramidzie Cheopsa". Jestem "za" żeby spoczęli tam wszyscy ludzie prawicy, bo to są najwięksi polacy, reszta to przecież syf, kiła i mogiła, zaś na Wawelu nie ma już miejsca dla tylu bohaterów.

To mój komentarz do jutrzejszego cyrku. A czas spędzę w teatrze, nie będę uczestniczył w marszu pochodni przed pałacem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.