Facebook Google+ Twitter

SMS czy kartka świąteczna? Tradycja czy nowoczesność?

W dobie komputerów, telefonów komórkowych, e-maili i innych wynalazków technologicznych, zanika tradycja wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych. Co na to wpływa?

Jak zauważają specjaliści z AVG Technologies, powoli zamiera zwyczaj wysyłania tradycyjnych listów zawierających życzenia świąteczne bądź też okazjonalne. Wygoda i ułatwienia z jakimi możemy to dzisiaj zrobić za pomocą SMS-a powoduje, że otrzymanie świątecznej kartki jest atypowym zjawiskiem. Fakt istnienia w sieci dużego wyboru gotowych życzeń, nadających się na każdą okazję, sprawia że wybieramy prostszą drogę i wolimy ułatwić sobie te święta.

Kartki świąteczne mają swój początek w połowie XIX wieku. Autorem pierwszej kartki świątecznej był John Calcott Horsley. Natomiast zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na specjalnych kartonikach stał się popularny na całym świecie w latach dwudziestych XX wieku. Kartki nie tylko były częścią rytuału świątecznego, ale przede wszystkim były znakiem, że ktoś o nas pamięta.

W serwisach internetowych w których zamieszczone są gotowe życzenia świąteczne nie brakuje dużej ilości pięknych wierszy, życzeń za pomocą, które można swobodnie przekazać w parę minut w ten magiczny świąteczny okres, najdalszym bliskim znajdującym się na drugim końcu globu. Jest to wyjście w chwili, gdy miłośnikom tradycyjnych życzeń listownych w natłoku codziennych obowiązków po prostu zabraknie czasu na spędzenie chwili z długopisem nad kartką papieru i napisanie pięknych wierszy świątecznych.

Ale czy sami wolelibyśmy dostać skopiowaną treść SMS-a zamiast tradycyjnej kartki, którą zawsze można zatrzymać sobie na pamiątkę? Wysyłanie życzeń przez SMS nie musi być też odbierane jako coś negatywnego. Korzystanie z nich nie musi oznaczać tego, że jesteśmy leniwi i wysyłamy życzenia bądź SMS-y bez własnej inwencji twórczej. Przecież najważniejsze są intencje, a nie każdy z nas urodził się Mickiewiczem czy Norwidem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

jola wzietek
  • jola wzietek
  • 16.12.2010 18:47

A ja odkryłam stronę www.hellokartki.pl i tylko tam teraz zamawiam kartki. Szybko i tanio a oni je drukują i dostarczaja tam gdzie chcę. Dla mnie bomba a wkoncu sms to nie to samo co kartka drukowana. a tak nie wychodząc z domu mogę wysłać karteczkę do swoich znajomych POLECAM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam się, że zwykle smsów z życzeniami nie czytam. Otwieram je i zamykam, czasem od razu kasuję. Już po pierwszych słowach można rozpoznać, czy życzenia były ściągane z internetu. Zdarzało się, że od paru osób dostawałam jednego dnia te same teksty...
Ale lenistwo to nie jedyny powód, dla którego decydujemy się na smsy. Trochę mi tego w tym tekście zabrakło. Przede wszystkim sms jest tańszy, wiadomo, że dojdzie na czas, mniej z nim zachodu. Z drugiej strony często nie przedstawia jednak większej wartości. Uzasadnienia, że nie każdy z nas urodził się Mickiewiczem czy Norwidem, nie kupuję. Od wielozdaniowych wierszy, zerżniętych z internetu wolałabym zwykłe: "wszystkiego dobrego". Dobrze byłoby więc dokładniej potraktować temat, bo jest naprawdę dobry, choć z realizcją poszło już słabiej. Ale w końcu wszystko przed Tobą. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra uwaga! Ja wysyłam kartki i wiem, że moi najbliżsi bardzo się z tego cieszą. W tamtym roku wysłałam ich mnóstwo, nawet do osób, które blisko mnie mieszkają - byli bardzo uradowani z kartki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia Kula
  • Kasia Kula
  • 05.12.2010 08:14

Ale można wysłać tradycyjna kartkę drukowana i do tego bardzo dobrze wydrukowaną ,zamawiając w internecie np. hello kartki. Lepsze niz sms.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kartka ma w sobie to "coś", ale sms też bardzo cieszy. Z jednym zastrzeżeniem: nie toleruję życzeń wysyłanych smsem z Internetu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie bardziej cieszę się ze świątecznej kartki, niż z smsów, choć dostaje ich dużo więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam, że kartka świąteczna przeżyła już swój czas "prosperity". Mnie cieczy też SMS. Cóż kartka papierowa i przez nią wycinamy lasy, nasz największy skarb.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.