Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5122 miejsce

SMS-owy spam okrada naiwnych

Od ponad miesiąca dostaję tajemnicze SMS-y. Ktoś pisze mi, że bardzo chce ze mną porozmawiać. Nie było by w tym nic nadmiernie zaskakującego, gdyby nie to, że wszystkie wiadomości przychodzą z czterocyfrowego, płatnego numeru.

Zapewne każdy użytkownik telefonu komórkowego spotkał się z krótkimi (najczęściej czterocyfrowymi) numerami z których wysyłane są przeróżne informacje. Są to tz. numery SMS Premium. To nimi dysponują zarówno banki wysyłające informacje dotyczące obsługi konta, organizacje charytatywne zarabiające na wysłanych wiadomościach, jak i wszelkiego rodzaju wróżki, pogodynki itp. Numery takie wykorzystywane są dwojako. Z jednej strony do wysyłania użytkownikom telefonii komórkowej różnego rodzaju informacji czy reklam. Z drugiej jednak do zarabiania na nich, poprzez wielorakie usługi. Istnieją numery, które są bezpłatne, za większość jednak należy płacić. Najprostszą metodą na dowiedzenie się ile przyjdzie nam zapłacić za wysłanie takiego SMS-a jest analiza jego numeru. W czterocyfrowym formacie 7xxx druga cyfra oznacza koszt wiadomości. Tak więc za 72xx zapłacimy 2 zł + VAT, a za 79xx już 9 zł. Ale uwaga! Za wysłanie tekstu na pięciocyfrowy numer 919xx zapłacimy już 19 zł, a doliczając VAT wyjdzie to kosz ponad 23 zł.

Kocham Cię, odpisz!

Pół biedy jeśli z takiego numeru otrzymujemy niepotrzebną nam reklamę promocji w salonie fryzjerskim. Nie ma też problemu gdy wysyłamy świadomie wiadomość, na której korzysta organizacja charytatywna, a my jesteśmy świadomi kosztów. Co jednak, jeśli z płatnego numeru ktoś zaczyna pisać, że nas kocha i prosić o kontakt?
Jeden z SMSów / Fot. Tymoteusz Błoński
Od ponad miesiąca mam przyjemność dostawania tajemniczych SMS-ów z numeru 7281. Ktoś pisze mi, że bardzo chce ze mną porozmawiać, bardzo za mną tęskni i chce pokazać mi swoje zdjęcia. Są one utrzymane w konwencji zachęcającej do odpowiedzi - kończą się pytajnikami, wzbudzają zaciekawienie, chęć poznania nadawcy. Trzeba dodać, że wiadomości nie są wysyłane z tego samego szablonu, każda różni się od poprzedniej: „Może wyślę Ci swoją fotkę, dobrze?” , „Czemu nie piszesz?” czy też „Pisaliśmy niedawno, pamiętasz?”. To tylko niektóre przykłady tych wiadomości. Gdy odpisałem, z ciekawości, na jedno z tych pytań dostałem natychmiast kolejną wiadomość zakończoną znakiem zapytania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Tomek
  • Tomek
  • 29.10.2010 19:36

Ja wysłałem sms`a aby zobaczyć wynik na stronie. Był to test na inteligencje ;p Cwicz umysł nbfunforyou.mobi itd. Wysłałem esa zwrotny wprowadziłem kod i wynik byl 10 na 10. Potem zaczęły przychodzić smsy płatne 2,44zl, kilka razy w tygodniu potem raz dziennie. Masakra. I oczywiście od razu sie nie kapłonem. Z 30zł mi zjadło zanim postanowiłem coś z tym zrobić.
Wysyłamy sms w plusie : Start blokada na numer 8888

Komentarz został ukrytyrozwiń
kanapka z pasztetem
  • kanapka z pasztetem
  • 30.08.2010 13:22

Najwięcej dziewczyn się na to łapie. ich umysły dają się łatwo złapać na teksty: "Pamiętasz mnie?" "Spotkajmy się". Niestety gdyby nie te ich rozumki to gatunek ludzki by wymarł. Dlatego dają się łatwo złapać w pułąpkę SMS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem, można wpisać numer na czarną liste w telefonie.
Ale niestety nie każdy, nawet najnowszy, telefon ma takie możliwości.
A z takimi SMSami sprawa jest trochę jak z niechcianymi ulotkami w skrzynce - denerwujące, ale nikt nie ma siły by z tym walczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wysyłanie niezamówionych reklam i tego typu smsów zachęcających do odpowiedzi jest przestępstwem na mocy ustawy Prawo o świadczeniu usług drogą elektroniczną i podlega ściganiu na wniosek pokrzywdzonego. Z tego co pamiętam jest to wykroczenie. Jeżeli kiedyś wysyłaliśmy smsa na np. numer 7381 to automatycznie akceptujemy regulamin serwisu, a w tym regulaminie mogą być różne rzeczy :). Jeżeli takie smsy dostajemy, to trzeba wystąpić do Operatora (najlepiej na piśmie) o zablokowanie takich smsów, podając godzinę dostania smsa, jego datę, treść i numer z jakiego przyszedł. Operator ma obowiązek zablokować taki numer. Jeżeli tego nie zrobi możemy wystąpić do UKE. Swoją drogą również można zgłosić sprawę na policje :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy używając antywirusa na komórkę nie można zablokować tych numerów poprzez dodatnie do czarnej listy? oczywiście tyczy się to symbianów, ale wiele osób już na nie przeszło

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za tekst i dzięki za informację

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za debiut, ciekawy temat. Ja bym się jednak posunęła dalej i sprawdziła, czy wszystko jest zgodne z prawem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł, ku przestrodze dla naiwnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.