Facebook Google+ Twitter

SMS-y z zagranicy mają potanieć o 60 procent

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-27 08:11

Komisja Europejska chce, byśmy już w przyszłoroczne wakacje płacili mniej za SMS-y, transmisję danych i rozmowy telefoniczne wewnątrz Unii.

W czwartek ministrowie odpowiedzialni za telekomunikację podpiszą się pod nowymi regulacjami, które Unia Europejska obniży ceny w roamingu: SMS-ów, rozmów i dostępu do internetu / Fot. M. Rogala/POLSKAokreślają maksymalne ceny za te usługi.

By dokument stał się obowiązującym prawem, musi jeszcze zostać przegłosowany przez Parlament Europejski.

To już kolejna decyzja Brukseli zmieniająca cenniki operatorów komórkowych. Najpierw w 2007 r. wprowadzono jednolitą eurotaryfę na połączenia telefoniczne pomiędzy państwami Wspólnoty. Klient polskiej sieci rozmawiający ze swego telefonu za granicą został objęty stawką w wysokości 2,20 zł za minutę, o blisko połowę niższą niż wcześniej. W tym roku eurotaryfa została ponownie obniżona w sierpniu, tym razem do 1,80 zł.

Obniżka cen od 1 lipca 2009 r., którą forsuje Komisja Europejska, dotyczyć ma tym razem połączeń telefonicznych, SMS-ów i dostępu do internetu z komórki. Sieci telekomunikacyjne mają też wprowadzić rozliczanie sekundowe. Obecnie w wielu krajach klient rozmawiający np. 1 min i 5 s musi zapłacić za dwie minuty. Komisja Europejska zaplanowała już dalsze, coroczne obniżki stawek - w 2012 minuta połączenia nie może być wyższa niż 34 eurocenty (1,28 zł).

Inicjatorką tych zmian była komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding. Ona też jest autorką dokumentu, który dziś zostanie podpisany przez ministrów 27 krajów Unii. O projekcie pani komisarz pisze na oficjalnej stronie swojego urzędu: "Dość zdzierstwa za SMS-y za granicą" ("ending roaming rip-offs for text messages abroad").

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.