Facebook Google+ Twitter

Smutne urodziny

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-10-02 13:22

Stowarzyszeniu Dom Aniołów Stróżów która od ponad 20 lat działa w katowickim Załężu grozi znaczne ograniczenie działalności

Stowarzyszeniu Dom Aniołów Stróżów która od ponad 20 lat działa w katowickim Załężu grozi znaczne ograniczenie działalności. Kończą się pieniądze z funduszy unijnych. Wiele dzieci i rodzin może stracić wsparcie i opiekę, jaką od nas dostają.
Nasza historia sięga 1991 roku. W 2001 r. stowarzyszenie zorganizowało dwie świetlice: w centrum miasta i na Załężu. Trzy lata później na Załężu powstało ognisko wychowawcze dla dzieci, Socjoterapeutyczny Klub Młodzieżowy i Poradnia Rodzinna. Pieniądze na te działania kończą się w listopadzie

Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!
Jak co roku z początkiem października obchodzimy patronalne święto naszego Domu – Święto Aniołów Stróżów.
Zawsze w tym okresie zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania z dziećmi, młodzieżą i rodzinami – podopiecznymi Domu Aniołów Stróżów – i radowania się, że taki Dom jest. Z tego, że od ponad 20 lat pomaga rocznie prawie 500 dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom, którzy żyją na marginesie życia społecznego, kulturalnego, zawodowego i edukacyjnego i których Dom Aniołów Stróżów – a dokładniej ponad 20 wychowawców korekcyjnych, terapeutów, asystentów rodzinnych, pedagogów ulicy i animatorów wspieranych przez ok. 100 wolontariuszy rocznie – ratuje od beznadziei.
Zapraszając Państwa w tym roku do wspólnego świętowania, pozwoliłam sobie napisać ten list, bo to będzie smutne święto….
Niestety, ze względu na trudną sytuację finansową, od 2015 roku grozi nam zamknięcie 2 świetlic dla dzieci i redukcja lub zamknięcie klubu młodzieżowego i poradni rodzinnej. To oznacza, że wiele dzieci i rodzin może stracić wsparcie, opiekę i pomoc. Stracić bezpieczną przystań i szansę na lepsze życie.
Od bardzo wielu lat prawie 90% kosztów udzielanej przez Stowarzyszenie pomocy i ratowania dzieci i rodzin musimy pokrywać ze środków finansowych zdobytych od sponsorów lub z dotacji różnych fundacji lub z funduszy unijnych. Od 2 lat sygnalizujemy, że niestety Stowarzyszenie nie udźwignie dłużej tak wysokiego wkładu własnego w prowadzenie świetlic, klubu młodzieżowego, pracy ulicznej i poradni rodzinnej dla dzieci, młodzieży i rodzin z katowickiego Załęża. Socjoterapeutyczny Klub Młodzieżowy oraz Poradnia Rodzinna finansowane były przez ostatnie 5 lat w 100% z funduszy unijnych, które kończą się w listopadzie tego roku. Brak kontynuacji w najbliższym czasie konkursów o dotacje z funduszy unijnych oznacza konieczność opłacenia kosztów ich funkcjonowania w 100% przez Stowarzyszenie. 3 świetlice i program uliczny dofinansowywane są tylko w ok. 30% przez Urząd Miasta Katowice. Brakuje też dostępnych dotacji zewnętrznych na prowadzenie świetlic. Pozyskanie tak dużych środków od sponsorów jest nierealne i jest za dużym obciążenie dla organizacji pozarządowej.
Dla dalszego, stabilnego funkcjonowania tych placówek potrzebne jest systemowe, stałe wsparcie samorządu.
Wychowujemy, edukujemy, pokazujemy świat. Chodzimy do lekarzy, kupujemy leki, chodzimy do fryzjerów, kąpiemy, pierzemy ubrania, uczymy higieny i poruszania się w zewnętrznym świecie. Wyjeżdżamy na wspólne obozy terapeutyczne, rajdy i wycieczki. Wychodzimy do kin i teatru. Młodzież przygotowujemy do podjęcia pracy i do tworzenia i utrzymania zdrowych, dobrych związków i relacji z otoczeniem. Dorosłym pomagamy rozwiązać wszystkie życiowe problemy – zarówno rodzinne, jak i mieszkaniowe czy prawne. Przygotowujemy do podjęcia pracy i znajdujemy pracodawców, którzy będą chcieli ich zatrudnić.
Systemowo i kompleksowo działając widzimy efekty – młodych absolwentów Klubu Młodzieżowego, często wieloletnich podopiecznych Aniołów, którzy pracują w ciekawych miejscach, dbają o siebie i swój wygląd, mają partnerów/partnerki, z którymi układają sobie zdrowe relacje itd. Rodziny, w których nie ma ostrej przemocy, dorośli podejmują pracę, a dzieci są w większości dużo bardziej zaopiekowane.
20-letnia Sylwia*, która była z nami od 10 roku życia, jest dzisiaj koordynatorką organizowania społeczności lokalnej na os. Paderewskiego, 19-letni Michał* pracuje w KATO barze, komponuje muzykę elektroniczną, prowadzi bloga o ul. Mariackiej, jest DJem na Aniołowych imprezach… Przykładów można mnożyć.
Nade wszystko poza redukowaniem ograniczeń i deficytów, angażujemy się w rozeznanie i rozwój talentów dzieciaków tak, żeby stały się ich sposobem na życie i szansą na równy udział w świecie. Tylko wtedy możemy mówić o „wyrównywaniu szans” czy „przeciwdziałaniu marginalizacji”.
Dajemy to, czego z wielu powodów, te rodziny nie mogą sobie i swoim dzieciom dać.
Dzisiaj, dalsze istnienie tych świetlic i klubu młodzieżowego, jest poważnie zagrożone.
W czasie, który dzieli nas od napisania tego listu do Święta, na którym się spotkamy, będziemy jeszcze nadal wnioskować do władz Miasta Katowice o wsparcie tych dzieciaków i ich rodzin i nie dopuszczenie do zamknięcia świetlic.
W imieniu Stowarzyszenia pozdrawiam z nadzieją na pozytywne rozwiązanie sytuacji oraz zapraszam do udziału w Święcie Domu Aniołów Stróżów:

2.10 (czwartek) o godz. 16.30 w Kościele p.w. Św. Józefa Robotnika w Załężu – Msza Św. W intencji dzieci, młodzieży i rodzin oraz przyjaciół i darczyńców Domu Aniołów Stróżów
3.10 (piątek) o godz. 17.00 – spotkanie dla wszystkich gości w siedzibie świetlic i klubu młodzieżowego Domu Aniołów Stróżów przy ul. Gliwickiej 148, pokazy przygotowane przez dzieci, występ chóru GOPSEL SOUND oraz wręczenie tytułów Przyjaciel Dzieci Miasta Katowic.


(Piotr Śmigielski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.