Facebook Google+ Twitter

Smutny dzień niepodległości. Ukraina bankrutuje

Ocena wypłacalności naszego wschodniego sąsiada spadła do najniższego z możliwych poziomów. – Rozpoczęcie wojny w Donbasie było nieodpowiedzialną decyzją o nieobliczalnych konsekwencjach – komentują eksperci.

 / Fot. TweeterW święto Niepodległości Ukrainy separatyści rozpoczęli ofensywę militarną a ulicami Doniecka przeprowadzili złożony z setki jeńców kordon. Prawdziwy cios zadała jednak rządowi w Kijowie agencja ratingowa.

"Fitch" obniżyła rating Ukrainy do CCC z B minus, sygnalizując najwyższe ryzyko niewypłacalności. Tylko Argentyna, która ogłosiła upadłość w lipcu, wyceniana jest niżej. W lutym rating Ukrainy do CCC obniżyła agencja Standard and Poor's, a w kwietniu do Caa3 - Moody's Investors Service.

Czytaj więcej: Bunt poborowych na Ukrainie

Rynki akcentują pogarszającą się perspektywę gospodarczą Ukrainy w rezultacie konfliktu zbrojnego na wschodzie. Rejon Donbasu, gdzie toczą się walki, wnosi 18 proc. do ukraińskiego PKB i odpowiada za 27 proc. produkcji przemysłowej kraju.

Od początku 2014 r. hrywna straciła 38,5 proc. na wartości, co odbija się negatywnie na finansach państwa, kosztach życia ludności, zadłużeniu sektora prywatnego i sektorze bankowym, zwiększając koszt jego rekapitalizacji.

Czytaj więcej: Hrywna załamana przez wojnę. Tymoszenko wraca do gry

Oficjalna prognoza ukraińskiego rządu zakładała, że w br. gospodarka skurczy się o 6 proc. Inne prognozy mówiły o ponad 7-8 proc. i mniejszym spadku w 2015 r. Tak duży spadek PKB zwiększy deficyt budżetowy i pogorszy proporcję długu do PKB do ponad 60 proc. wobec 40 proc. na koniec 2013 r.

Czytaj więcej: Wojna na Wschodzie uderza w gospodarkę Europy

Rośnie społeczne niezadowolenie. Na żądanie MFW przegłosowano "ustawę antykryzysową" która zobowiązała państwową spółkę energetyczną Naftogaz do zwiększenia ceny gazu dla gospodarstw domowych o 50%. Od 1 lipca 2014 r. o 40% wzrosły też ceny pozostałych mediów. Świadczenia przyszłych emerytów zostały zmniejszone o 50%. Średnia emerytura na Ukrainie wynosi obecnie 160 USD. Stawka podatku od zakupu nowych samochodów i motocykli, których pojemność silnika przekracza 0,5 l, wzrosły o 100%. Wzrosła akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe. W 2014 r. ceny papierosów były wyższe o 31,5%, mocnych alkoholi o 39%, a piwa – o 42,5%.

Czytaj więcej: Ukraina z powodu wojny staje na skraju zapaści gospodarczej


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wsłuchajmy się w Elegię w wykonaniu Man Li Szczepańskiej https://www.youtube.com/watch?v=gpgIbtdjoFs&list=UUHkjPPll97IaUExgFceUGnA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.