Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10597 miejsce

Smutny koniec kariery Rekina

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-15 20:07

Znów jest głośno o Romanie Polańskim i jego dokonaniach, nie tylko tych filmowych. "Nóż wodzie" to jego pierwszy i jedyny film zrealizowany w Polsce, znany chyba wszystkim. Ale czy pamiętacie piękną, białą żaglówkę z tego filmu?

Kadr z filmu " Nóż w wodzie" / Fot. Fot: Muzeum Kinematografii w ŁodziKiedy kończą się wakacje i niespiesznie jeszcze zbliża się jesień, kiedy mgły delikatnie snują się wśród trzcin, a bindugi kuszą kolorami by rzucić kotwicę chociaż na chwilkę, to sygnał bym pakowała swój worek i ruszała w jesienny rejs... Piękny to czas, tak jak piękne są rozpięte na masztach żagle... tylko, że "dziś prawdziwych żaglówek już nie ma" lub prawie nie ma.

Zamiast mahoniu i dębiny mamy laminat, drzewce masztów zastąpiło aluminium, a pracę szkutnika w dużej części zastąpiły wtryskarki. Dziś Roman Polański miałby problem z nagraniem sceny, w której Zygmunt Malanowicz, popisując się przed filmowym Andrzejem, wbija nóż w pokład "Rekina" (na potrzeby filmu jacht został przemalowany na biało i przyjął nazwę Christine).

Kadr z filmu "Nóż w wodzie" / Fot. Fot: Muzeum Kinematografii w Łodzi"Rekin", jak niesie fama, był jachtem Hermana Goeringa. Trzeba to jednak włożyć między bajki, bo żadnych dowodów na to nie ma, zachowała się jedynie wzmianka, że Goering płynął jachtem z Rucianego do Mikołajek. "Rekina" zbudowano najprawdopodobniej w 1936 roku w stoczni w Ogonkach k. Węgorzowa. A Ogonki i umiejscowiony tam tartak łączy się z nazwiskiem Georga Teppera, miejscowego właściciela ziemskiego, ale co najważniejsze pasjonata żeglarstwa, zwłaszcza lodowego.

Georg miał stocznię ślizgów i zimą organizował imprezy na lodzie. Bił też swoim "Ognistym Ptakiem" rekord szybkości. Podczas jednej z prób jego ślizg roztrzaskał się w trakcie wywrotki. Można więc snuć przypuszczenia, że latem Tepper żeglował na jachtach albo je budował rękami miejscowych szkutników lub też zamawiał i sprowadzał nad Święcajty. I to chyba jedyna i najbardziej prawdopodobna hipoteza na pochodzenie owego sławnego "Rekina".

"Rekin", jako mienie powojenne, przeszedł w ręce PZPR. Pływał sobie spokojnie z załogami prominentów i działaczy, i pewnie nikt by o nim nie słyszał gdyby nie to, że w roku 1962 Polański nakręcił na jego pokładzie film nominowany do Oscara. "Rekin" stał się gwiazdą, chyba nawet większą niż Jolanta Umecka grająca rolę Krystyny, piękna dziewczyna, którą Polański wypatrzył na basenie Legii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Marek Kowal
  • Marek Kowal
  • 24.11.2010 12:54

Autor artykułu ma błędne informacje.
Jacht pływający po mazurach (wg autora Rekin II) nie jest repliką. Jest starszy od filmowego Rekina/Christiny.
Jacht po renowacji został przywieziony z zatoki gdańskiej.
http://www.classicboats.pl/Rekin.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.01.2010 20:08

Podobnie jak Maciek do filmu podchodziłem kilkakrotnie aż w końcu tyle razy był powtarzany w TV, że obejrzałem, żadna rewelacja, ale z artykułu dowiaduje się, że warto na to spojrzeć jednak inaczej. Przy okazji jak kolejna powtórka się trafi, nie omieszkam przyjrzeć się filmowemu Rekinowi:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Film widziałem urywkami kilkakrotnie, niestety ani razu w całości. Ostatnio udało mi się znów wygrzebać kopię - tym razem obejrzę go z innej perspektywy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.12.2009 12:00

Maćku ,jeżeli kiedys przez przypadek a może z nudów zobaczysz fragment "Noża w wodzie" przypatrz sie Christinie vel Rekinowi .To niemy aktor tego filmu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba nie jestem z tego pokolenia co trzeba, o filmowym Rekinie nie wiedziałem do tej pory nic. Dlatego jak dla mnie to bardzo ciekawy materiał :) Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto przywróci łódce życie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.