Facebook Google+ Twitter

Smykofonia czyli oblężenie osesków

W poniedziałek 21 lutego Viola Łabanow z Fundacji Muzyka jest dla wszystkich ogłosiła rozpoczęcie Smykofonii - cyklu koncertów dla najmniejszych maluszków z Warszawy i okolic.

Foto z warsztatów muzycznych dla dzieci 2006/2007 / Fot. Anna KierkoszStało się to około 13.30 podczas konferencji prasowej w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Po południu ukazały się pierwsze depesze agencji prasowych i materiały w mediach. O poranku dnia następnego informację podało Polskie Radio. Od 7.15 rano rozdzwoniły się telefony do Fundacji. A maile z prośbą o zapisanie na koncerty zatkały wszystkie fundacyjne skrzynki.

Smykofonia to cykl koncertów dla dzieci od 0 do 6 lat, finansowanych z grantu Akademii Orange, które odbędą się od 5 marca do 21 maja w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Poprowadzą je doświadczeni animatorzy z całej Polski: Ada Kortas, Magda Smalara, Małgorzata Szarlik-Woźniak, Malina Sarnowska, Maria Klatka, Mariusz Puchłowski i Bogdan Kupisiewicz. Zagrają świetni młodzi muzycy, m.in.: Bartek Zajkowski, Adrian Janda, Filip Woźniakowski, Leszek Wachnik, Jakub Jakowicz. W programie znalazły się koncerty: Od brzuszka do uszka Maluszka, W krainie Misia Muzysia (oba projekty Filharmonii Pomorskej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy), Piotruś i wilk, Dwa Olbrzymy, Jak się stroją stroiki?, Pałeczki jak z bajeczki i Rodzina.

Potrzeba wychowywania dziecka w kontakcie z muzyką jest w Polsce ogromna. Odwrotnie proporcjonalnie do sytuacji powszechnej edukacji muzycznej, dotyczącej dzieci starszych. W przypadku niemowląt, noworodków a nawet dzieci nienarodzonych jednak nie mówimy jeszcze o edukacji muzycznej. Raczej o „zafascynowaniu światem dźwięków”, o prostym naturalnym i intuicyjnym ich odbiorze. Profesor Barbara Kamińska - psycholog muzyki - twierdzi wręcz, że należy mówić o „romansie z muzyką” lub zachwycie, którego małe dziecko powinno doświadczać razem ze swoimi opiekunami. Człowiek słyszy muzykę już w okresie prenatalnym a dzięki podobnym projektom, jak Smykofonia dorośli mogą mieć wpływ na to, jakiej muzyki ich dziecko słucha. A ponieważ wokół jest pełno różnej muzyki, najmłodszym trzeba pokazać tę piękną. I taka właśnie muzyka prezentowana będzie podczas Smykofonii.

Ogromne zainteresowanie Smykofonią cieszy, bo to znaczy, że świadomość rodziców w tej kwestii stale wzrasta. Rośnie wiedza, że naturalny, prosty kontakt dziecka z muzyką jest niezastąpiony. Wspomaga jego rozwój ogólny i emocjonalny, inteligencję, koncentrację, koordynację, a nawet zdolności matematyczne i językowe. Nie mówiąc już o tym, że wspólne muzykowanie i rodzinne słuchanie muzyki wzmacnia kontakt rodziców i opiekunów z dziećmi.

Fundacja stara się, aby koncerty były dostępne dla wszystkich zainteresowanych: dogodne miejsce, bezpłatny wstęp. A jednak zainteresowanie projektem przerosło możliwości organizatorów, zarówno finansowe, jak i lokalowe. W jednym koncercie może wziąć udział najwyżej 30 - 50 dzieci. A liczba chętnych na każdy koncert kilkakrotnie przekracza te możliwości. Fundacja nie chce poprzestać na wiosennym projekcie. Chce, aby Smykofonia mogła dziać się w Warszawie cały czas, nieprzerwanie. W tej chwili trwają poszukiwania sponsorów, chętnych do sfinansowania dalszego ciągu koncertów. Jeśli ktoś wie albo ma pomysł, jak pomóc, może się skontaktować z Fundacją: fundacja@muzykajest.pl lub poprzez stronę: http://www.muzykajest.pl/.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.