Facebook Google+ Twitter

Śnieg uniemożliwia wniesienie ognia olimpijskiego na Mont Everest

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-03 10:22

Chiński plan wniesienia ognia olimpijskiego na szczyt Mt. Everestu pochodni z olimpijskim ogniem może się nie powieść. Na Czomolungmie spadł śnieg. Organizatorzy najoryginalniejszego etapu sztafety czekają na poprawę pogody.

Alpiniści, od dwóch dni czekają na poprawę warunków pogodowych w bazie wspinaczkowej, położonej na wysokości 6,500 metrów. Przedstawicielka biura odpowiedzialnego za organizację tej części sztafety uspokaja, że są oni świetnie przygotowani, a zazwyczaj na Mt. Evereście po opadach śniegu następuje kilka dni ze sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Olimpijski ogień pierwszy raz w historii Igrzysk ma być wniesiony na najwyższy szczyt świata. Ta część sztafety wzbudziła poza Chinami wiele kontrowersji. Szczególnie po marcowych protestach w Tybecie wiele protybetańskich środowisk upatrywało w planach wniesienia ognia na szczyt Mt. Everestu chęci zaakcentowania chińskiej dominacji w tym regionie.

Wniesienie olimpijskiego znicza na Mt. Everest ma być relacjonowane przez chińską państwową telewizję.
Ze względu na nietypową olimpijską sztafetę Czomolungma - zarówno od strony Chin, jak i Nepalu - została czasowo zamknięta dla pozostałych alpinistów.


Tomasz Sajewicz PR Pekin/zr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.