Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27207 miejsce

"Śnieżna Pantera" - Ola Dzik na ostrowieckich OST-ach 2012

Gościem tegorocznej edycji Ostrowieckich Spotkań Turystycznych, czyli OST - ów, zorganizowanych przez Punkt Informacji Turystycznej Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzony przez Jolantę Wiśniewską była kobieta niezwykła, Aleksandra Dzik.

Aleksandra Dzik w czasie spotkania podczas Ostrowieckich Spotkań Turystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakZ wykształcenia Aleksandra, a właściwie Ola Dzik, bo na co dzień używa ona skrótu swego imienia, jest psychologiem i socjologiem. Studia tej specjalności ukończyła na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie kończy studia doktoranckie z socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Jednocześnie pracuje w BluEmu, zespole alpinistów, podróżników i przewodników, którzy, jak piszą na swojej stronie internetowej, chcą " dzielić się z ludźmi doświadczeniem, jakie nabyliśmy podczas rozmaitych podróży w ciekawe i nieciekawe miejsca, oraz w trakcie wspinania się po górach Europy, Azji i obu Ameryk". I to właśnie wyprawy alpinistyczne Oli Dzik stały się pretekstem do zaproszenia jej na spotkanie z mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego w dniu 26 października 2012 roku.

Ola Dzik jest pierwszą Polką, która zdobyła zaszczytny tytuł "Śnieżnej Pantery", rosyjskiego wyróżnienia alpinistycznego, które przyznawane jest za zdobycie wszystkich pięciu siedmiotysięczników na terenie byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Należą do nich takie szczyty, jak: pik Pobiedy i Chan Tengri w paśmie Tienszan (odpowiednio: 7439 i 7010 m n.p.m.), Szczyt Ismaila Samaniego (dawniej: Pik Komunizma, 7495 m n.p.m.), Szczyt Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.) i Szczyt Awicenny (dawniej: Pik Lenina, 7134 m n.p.m.). I od zdobycia tej ostatniej góry, która uchodzi w kręgach alpinistów za najłatwiejszą "do wzięcia" Ola Dzik rozpoczęła w 2006 roku swą drogę doOla Dzik na OST - ach 2012. / Fot. Krzysztof Krzak splendoru "Śnieżnej Pantery".

Podczas spotkania w ramach ostrowieckich OST - ów alpinistka przypomniała gwoli sprawiedliwości dziejowej, że tytuł ten zdobyła już w 1989 roku inna Polka, Amalia Kapłoniak, jednak wtedy wśród gór nieodzownych do jego otrzymania nie było Piku Komunizma, jednego z najtrudniejszych, jeśli nie najtrudniejszego siedmiotysięcznika położonego na terenie dzisiejszego Tadżykistanu i noszącego obecnie imię założyciela dynastii Samanidów, Ismaila Samaniego. Dlaczego właśnie te szczyty Aleksandra Dzik zdecydowała się zdobywać?

- One były przystępne cenowo, w granicach budżetu studenta oszczędnie żyjącego - mówiła podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Wtedy nie mogliśmy jeszcze myśleć o sponsoringu naszych wypraw. Poza tym w grę wchodziły kwestie językowe i kulturowe: byłe republiki radzieckie pod tym względem stanowił mniejszą egzotykę niż na przykład Pakistan.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.