Facebook Google+ Twitter

"Śniło ci się" - komiczna fantasy Toma Holta

Thomas Charles Louis Holt to pisarz często porównywany do Terry’ego Pratchetta. W swoich książkach ukazuje zwyczajne rzeczy w krzywym zwierciadle. Jego pierwsza książka pt. "Przenośne drzwi" okazała się prawdziwym hitem.

Okładka książki / Fot. ."Śniło ci się" jest kontynuacją przygód Paula Carpentera, poznanego w książce "Przenośne drzwi".

Paul pracuje w spółce J. W. Wells & CO. zatrudniającej elfy, gobliny i krasnoludy. Mężczyzna o szczupłej posturze jest uosobieniem pojęcia "tchórzliwa oferma", ceni wyżej robotę papierkową od jakichkolwiek ryzykownych działań, nawet we własnym biurze zachowuje się niczym dziecko we mgle. Nasz bohater jednak momentami zaczyna przejawiać postawę nie będącą już tylko całkowitą rezygnacją, przez co zaczyna powoli piąć się po szczeblach kariery. Z szeregowego poszukiwacza boksytów ma się stać... tego nie zdradzę. Otrzymuje różne dziwaczne zlecenia np. ma ubić smoka, udać się do Banku Umarłych (najlepsze oprocentowanie na rynku) lub w podróż samochodem, w który została zamieniona pewna dziewczyna. Na domiar złego okazuje się, że rodzice Paula skrywali przed nim bardzo mroczny sekret, a jemu samemu przypada w spadku pewne tajemnicze dziedzictwo. Prywatnie zaś Sophie, dziewczyna Paula, zostaje oddelegowana do biura firmy w Hollywood. Przed wyjazdem jednak zrywa z nim listownie.
Paul musi sobie dać z tym wszystkim radę. Ma jednak o tyle ciężko, że niebezpieczeństwo czyha na niego nie tylko na jawie, ale i we śnie.

Tom Holt potrafił przedstawić w sposób lekki i zabawny, a jednocześnie inteligentny i dociekliwy otaczającą nas rzeczywistość, jakby w krzywym zwierciadle. Akcja powieści ma dość szybkie tempo i co chwilę zaskakuje jakimś kolejnym szaleństwem. Prócz sporej dawki humoru otrzymujemy również sporą porcję wymuszonego i przypadkowego bohaterstwa, magii i niezwykłych artefaktów, fantastycznych stworzeń i istot, mrocznych tajemnic i magiczne dziedzictwo. Powstała dzięki temu świetna ’’mieszanka’’ potrafi ucieszyć każdego czytelnika lubiącego komiczne fantasy.

Czytając „Śniło ci się” można nieraz wybuchnąć śmiechem. Miłośnicy świata oglądanego w krzywym zwierciadle, pełnego ironii (dotyczącej życia codziennego, mitów, wydarzeń historycznych oraz sytuacji gospodarczo–ekonomicznej) i humoru koniecznie powinni zapoznać się z najnowszą książką Tima Holta. Osobom nie przepadającym za komiczną fantasy, zdecydowanie odradzam „Śniło ci się”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

MM
  • MM
  • 28.09.2011 21:39

Hit i porównywanie do Terrego Pratchetta to duże hiperbole - gagi są wymuszone i pare poziomów niżej od Mistrza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantazja??...Sen jest dopowiedzią, uzupełnieniem tego, co przydarzyło nam się "za dnia"! Bajecznych snów;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.