Snookerowe Grand Prix już od soboty

Już w sobotę w Aberdeen rozpocznie się drugi w tym sezonie turniej rankingowy - Grand Prix. W tym roku na zawodników i fanów snookera czeka kilka zmian.

Zmieniły się także zasady turnieju. Pierwsza faza zawodów zostanie przeprowadzona systemem grupowym. 48 zawodników zostało podzielonych na osiem grup, a każdy z uczestników spotka się ze wszystkimi przeciwnikami w swojej grupie. W tej części turnieju mecze będą rozgrywane do trzech wygranych frejmów. Do ćwierćfinałów awansuje po dwóch zawodników z każdej grupy. Najlepsza szesnastka zagra znanym z innych turniejów systemem pucharowym, czyli według tzw. drabinki (przegrywający odpada z zawodów). Zwycięzcę tegorocznego Grand Prix poznamy w niedzielny wieczór, 29 października.

Zawody Grand Prix rozgrywane są od 1982 roku, a ich pierwszym zwycięzcą był Ray Reardon, który w finale pokonał Jimmiego White’a 10:5. W poprzednim sezonie wygrał John Higgins, pokonując dwukrotnego mistrza świata Ronniego O'Sullivana 9:2. Czy uda mu się obronić tytuł, przekonamy się za nieco ponad tydzień.