Facebook Google+ Twitter

Snowden dostanie azyl w Rosji? Amerykanin nie będzie bezpieczny

Edward Snowden miał otrzymać dokument pozwalający na pobyt na terenie Federacji Rosyjskiej - donoszą moskiewskie media. Poszukiwany przez amerykańskie służby informatyk przebywa od 23 czerwca w strefie tranzytowej.

 / Fot. Laura Poitras / Praxis Films - lic. CC 3.0Snowden będzie mógł opuścić lotnisko Szeremietiewo. Wręczono mu dokument Federalnej Służby Migracyjnej, który pozwoli na oczekiwanie na przyznanie azylu bez konieczności przebywania na terenie strefy tranzytowej. Adwokat Amerykanina poinformował, że ten chciałby zostać w Rosji i ma w planach znalezienie pracy. Agencja Interfax podała wczoraj, że Snowden jest już spakowany i oczekuje na możliwość opuszczenia lotniska.

Serwis Niebezpiecznik.pl wspomina w kontekście Snowdena o tzw. paradoksie szpiega. Informatyk jest w posiadaniu drażliwych danych, które mogą mieć konsekwencje międzynarodowe. Już ujawnienie informacji o PRISM spowodowało reperkusje na najwyższych szczytach władzy. Tłumaczył się nie tylko szef NSA, gen. Keith Alexander, ale również prezydent Barack Obama. Amerykanie prowadzili ofensywę dyplomatyczną, by przejąć Snowdena. Afera z uziemieniem w Wiedniu samolotu prezydenta Boliwii wskazuje nawet na desperację rządu USA, który musiał wpłynąć na sojuszników, by zmusili do lądowania samolot głowy państwa.

Sprawa ma charakter medialny, dlatego trudno wyobrazić sobie, że były współpracownik NSA zostanie unieszkodliwiony. Jest to tym mniej prawdopodobne, że znajduje się on w Rosji. Obama musiałby zaryzykować wybuch potężnego skandalu dyplomatycznego, by zgodzić się na zabicie Snowdena. Poza tym informatyk mógł się zabezpieczyć, chroniąc informacje. "Materiały te miałyby zostać rozdane kilku osobom lub umieszczone w serwisie, który wyśle automatycznie wiadomość do zdefiniowanych odbiorców, jeśli Snowden nie będzie się do niego regularnie logował i opóźniał automatycznej wysyłki materiałów" - pisze Niebezpiecznik. Oczywiście istnieje inna możliwość. Skoro śmierć 30-latka doprowadziłaby do ujawnienia danych, wówczas zainteresowani zabiciem go byliby przedstawiciele państw wrogich Stanom Zjednoczonym. Jak zauważa redakcja cytowanego serwisu kolejną odsłoną paradoksu jest fakt, że amerykańskim specsłużbom powinno zależeć... na ochronie Snowdena.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Przyjaciele" Rosjanie pomogli... http://download.bestfiles.org/uncategorized/snowden-arrested-in-moscow-airport

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.