Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17502 miejsce

Snowden poprosił o azyl polityczny w Rosji. Putin: Powinien przestać szkodzić Ameryce

Edward Snowden zwrócił się do władz Rosji o azyl polityczny. Wcześniej władze USA zdecydowanie żądały przekazania go w ręce wymiaru sprawiedliwości Ameryki, traktując Snowdena jako zdrajcę.

 / Fot. Wikimedia CommonsAmerykanin Edward Snowden, były współpracownik CIA, który przekazał informacje dotyczące inwigilacji elektronicznej przez amerykańskie służby specjalne, poprosił o azyl polityczny w Rosji - podała 1 lipca 2013 roku, angielska agencja Reutera. Informację tę potwierdziły agencje prasowe Rosji, powołując się na przedstawiciela służb konsularnych Federacji Rosyjskiej.

Zobacz zdjęcie - Edward Snowden (© AP Photo/The Guardian) - polskatimes.pl.

Edward Snowden przyleciał ponad tydzień temu z Hongkongu do Moskwy i cały czas przebywa w bezpiecznej strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo.

Pracownik konsulatu angielskiego w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, poinformował, że Sarah Harrison z demaskatorskiego portalu WikiLeaks, reprezentująca prawnie Snowdena, która podróżuje z nim, przekazała w niedzielę 30 czerwca o godz. 22.30 (czasu miejscowego), jego pisemną prośbę o azyl w Rosji. Pracownik konsulatu dodał, że na tamtejsze lotnisko przyjechał kurier i zabrał pakiet niezbędnych dokumentów urzędowych.

Według agencji ITAR-TASS, Federalna Służba Migracyjna Rosji twierdzi, że dotychczas nie otrzymała żadnych dokumentów Snowdena. Natomiast rosyjskie źródła w resortach siłowych ostrzegają, że ewentualne podejmowanie decyzji w sprawie przyznania Edwardowi Snowdenowi azylu politycznego, może pociągnąć się "całe miesiące".

Przypominają, że w świetle prawa, podstawą przyznania azylu politycznego, może być to realne, jeżeli zagrożone jest życie i zdrowie osoby starającej się o azyl, w kraju zamieszkania, lub naruszenie jej praw i swobód.

Wcześniej prezydent Władimir Putin mówił o Snowdenie, że powinien przestać szkodzić Amerykanom. Zastrzegł: "Nie współpracujemy z nim". O tym, co dalej będzie ze Snowdenem rozmawiali podobno prezydenci: Obama i Putin i wydali polecenie swoim służbom: FBI i FSB, by "uregulowały jego sprawę".

W piśmie z prośbą o azyl, Snowden tłumaczy kolejny raz, że "nie jest zdrajcą", jak nazywają go władze USA i wyjaśnia swoje działania o ujawnieniu tajnych informacji podsłuchowych, chęcią, aby "otworzyć światu oczy na naruszanie przez amerykańskie służby specjalne, nie tylko praw amerykańskich obywateli, ale też mieszkańców państw Unii Europejskiej, w tym także sojuszników z NATO".

Edward Snowden przebywa z paszportem amerykańskim, od 23 czerwca, w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał rosyjskim samolotem z Hongkongu. Paszport jego władze USA unieważniły. Naciskają też na różne guziki dyplomatyczne i siły rządowe poszczególnych państw, aby nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż, a od Rosjan żądają jego wydania.

Amerykanin Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że rządowa NSA Ameryki i inne służby specjalne, regularnie monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych, SMS-ów i aktywności w Internecie obywateli USA, jak również cudzoziemców. Równocześnie oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. koncernów: Google, Facebook, AOL, Yahoo, YouTube.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jakie to pocieszne. Amerykanie łamią nawet swoje własne prawo, a jak ktoś to ujawni to ogłaszają go wrogiem publicznym i polują na taką osobę jakby to był co najmniej muzułmanin mający na koncie parę wieżowców wysadzonych w powietrze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba mnie też podsłuchują,ktoś zapłacił za mnie zaległy dług w piwiarni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak podało radio szwajcarskie. poprosił też o azyl w Szwajcarii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szpiegowanie przyjaciół śmieszne amerykanie nie mieli nie mają i nie będą mieli ten kraj chce zawładnąć całym światem co widać od lat amerykański żandarm jest wszędzie nieproszony amerykanie chcą dominować nad wszystkim

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.